Formy opodatkowania (ryczałt, zasady ogólne, karta podatkowa, podatek liniowy)
Dodane przez admin dnia Październik 22 2010 06:06:51
Dokonując wyboru warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Są to: rodzaj działalności (nie w każdym przypadku można wybrać dowolny rodzaj opodatkowania), prostota w rozliczaniu podatku (jest to szczególnie ważne, kiedy rozliczamy się bez pomocy księgowego), a także prognozy związane z przychodami oraz kosztami - dzięki temu możliwe jest minimalizowanie odprowadzanego podatku). Jeśli pragniemy wybrać konkretny sposób opodatkowania ważne jest wypełnienie odpowiedniego formularza.
Każdy przedsiębiorca musi określić, według jakich zasad ma być rozliczana jest działalność gospodarcza. Do wyboru ma on kilka możliwości. Są to:
- zasady ogólne,
- karta podatkowa,
- podatek liniowy,
- ryczałt ewidencjonowany.
Podatek dochodowy na zasadach ogólnych jest jednym z najchętniej wybieranych - polega na płaceniu podatku od uzyskanego dochodu. W prostszych słowach: przychodów od których odjęto koszty uzyskania przychodów, odpowiednio według określonej skali podatkowej. Zasady ogólne dotyczą zarówno przedsiębiorców, którzy dokonali wyboru tej formy opodatkowania, ale i tych, którzy nie dokonali wyboru rodzaju opodatkowania zakładając własną działalność gospodarczą. W przypadku osób, prowadzących działalność na zasadach ogólnych należy prowadzić rachunkowość w formie ksiąg rachunkowych (dla dużych firm) lub Księgi Przychodów i Rozchodów (dla mniejszych firm).
Karta podatkowa stosowana jest jedynie w stosunku do niektórych zawodów. Są one wyszczególnione w ustawie. Reguluje ona możliwość korzystania z karty podatkowej. Ta forma opodatkowania korzystna jest dla drobnych przedsiębiorców działających głównie w przedsiębiorstwach gastronomicznych, handlowych oraz usługowych. Jest to jedna z najprostszych form opodatkowania - polega ona na opłacaniu stałej kwoty każdego miesiąca do Urzędu Skarbowego. Kwota stała obliczana jest raz w roku poprzez uwzględnienie kilku kryteriów (takich jak rodzaj działalności, liczba osób zatrudnionych, ilość mieszkańców w gminie, w której zarejestrowane jest przedsiębiorstwo).
Ile wynosi podatek liniowy? Podatek liniowy wynosi 19% i jest to opłata ciągła i stała, nie ulegająca zmianom. Należy jednak wiedzieć, iż w przypadku wybrania podatku liniowego nie można korzystać z ulg, które mogą być dla nas w przypadku rozliczania podatku na zasadach ogólnych. Takie rozwiązanie jest korzystne dla przedsiębiorców, którzy w ramach działalności gospodarczej generują dochody powyżej pierwszego progu podatkowego. W takiej sytuacji podatek liniowy okazuje się znacznie bardziej korzystny. Bardzo ważna informacja: podatek liniowy może nie być opłacalny dla osób prowadzących własną działalność i posiadających dzieci. Wówczas nie mogą oni korzystać ze sporej ulgi podatkowej na dzieci. W takiej sytuacji nie można rozliczać się także wspólnie z małżonkiem.
Kolejną opcją jest ryczałt ewidencjonowany Ryczałt ewidencjonowany polega na płaceniu podatku jako konkretny procentu przychodów ze sprzedaży usług lub towarów podczas prowadzenia firmy. Podobnie jak karta podatkowa ryczałt ewidencjonowany nie jest dedykowany dla każdego przedsiębiorcy. Skorzystać mogą z niego jedynie niektóre przedsiębiorców. Ryczałtowy podatek nalicza się od przychodu firmy, który nie został pomniejszony o koszty uzyskania przychodów. Ryczałt może obejmować różne wartości procentowe w zależności od rodzaju działalności przedsiębiorstwa. Kiedy wybierzemy ryczałt ewidencjonowany zachowujemy wszelkie ulgi podatkowe, jednak nadal nie możemy rozliczać się razem z małżonkiem.
Pamiętajmy - odpowiedni wybór opodatkowania zależy przede wszystkim od formy oraz rodzaju działalności, jaką prowadzimy.