Meble na zamówienie
Dodane przez admin dnia Grudzień 04 2010 10:44:11
Sklepów i firm oferujących gotowe meble (samemu trzeba je tylko złożyć) jest dość dużo, jednak oglądając je w salonach i przeglądając katalogi wiele osób stwierdza że żadne z nich nie spełniają ich oczekiwań. Mogą nie spełniać wymagań dotyczących jakości wykonania, wytrzymałości, estetyki, wymiarów, albo po prostu nie pasują do wnętrz, są pospolite, brak im oryginalności – stoją w co drugim polskim mieszkaniu.
Treść rozszerzona
Sklepów i firm oferujących gotowe meble (samemu trzeba je tylko złożyć) jest dość dużo, jednak oglądając je w salonach i przeglądając katalogi wiele osób stwierdza że żadne z nich nie spełniają ich oczekiwań. Mogą nie spełniać wymagań dotyczących jakości wykonania, wytrzymałości, estetyki, wymiarów, albo po prostu nie pasują do wnętrz, są pospolite, brak im oryginalności – stoją w co drugim polskim mieszkaniu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom takich klientów warto otworzyć zakład produkujący meble na zamówienie (tzn. pod wymiar czy na wymiar), gdzie od samego początku klient jest w stanie zrealizować swoją wizję, dotyczącą tego, jak jego wymarzone meble mają wyglądać.
Ten rodzaj biznesu jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które posiadają zawód stolarza bądź przeszkolenie czy staż w zakresie wykonywania tego typu pracy. Może okazać się on również świetnym sposobem na realizację swoich artystycznych zapędów dla osób związanych z aranżacją wnętrz, jak na przykład projektant wnętrz czy architekt wnętrz. Wówczas możemy zająć się projektowaniem mebli, wykonawstwo natomiast możemy pozostawić naszym pracownikom czy firmie w ramach umowy outsourcingowej. Oczywiście zatrudnienie własnych stolarzy, tapicerów czy meblarzy może okazać się w tym wypadku niezbędne. Jednak jeżeli dokładnie przemyślimy wszystkie elementy realizacji takiego biznesu, możemy odnieść duży sukces.
Meble robione pod wymiar pozwalają optymalnie wykorzystać (zagospodarować) każde wnętrze. Swoją ofertę w tej branży warto kierować nie tylko do osób prywatnych, ale również firm i instytucji, czyli w tym przypadku przede wszystkim do: hoteli, restauracji, banków, aptek, szkół, sklepów, biur czy gabinetów lekarskich. Koniecznie trzeba zaproponować tworzenie: szaf wnękowych, mebli kuchennych, zabudowy sypialni, mebli biurowych i pokojowych oraz realizowania nietypowych zamówień.
Ważna w takiej działalności jest kompleksowa obsługa, czyli począwszy od zaprojektowania mebli (aranżacja wnętrz w różnych stylach), przez ich wykonanie, aż po serwisowanie. Warto brać pod uwagę wady konstrukcyjne pomieszczeń (takie, jak krzywe ściany, nierówności) do których wykonuje się meble, wtedy należy je potraktować jako meble o nietypowym wymiarze. Należy starannie zapoznać się z wymaganiami, potrzebami i oczekiwaniami klienta, aby zrealizować rzetelnie zamówienie oraz aby te meble były funkcjonalne, piękne i służyły przez długie lata. Trzeba stale się doskonalić w tej dziedzinie, podążać za aktualnymi trendami pojawiającymi się w meblarstwie, śledzić na bieżąco nowinki techniczne, a także być kreatywnym, pomysłowym i zawsze służyć fachową radą.
Wbrew obiegowym opiniom, meble robione na zamówienie nie są dużo droższe od tych kupowanych w salonach i sklepach meblowych. Różnią się one najczęściej jakością i dopasowaniem do konkretnych przestrzeni. Na cenę mają wpływ przede wszystkim materiały z których zostały one wykonane. Warto nawiązać w tej branży współpracę z firmami produkującymi materiały meblowe, aby móc zaoferować klientom konkurencyjne ceny i możliwie jak największy wybór materiałów: płyt (wiórowe, MDF i inne), blatów czy frontów. Od zestawienia kolorów i kształtów tych elementów zależeć będzie niepowtarzalny i piękny wygląd danego wnętrza.
Warto zadbać o siedzibę naszego przedsiębiorstwa zajmującego się wyrobem mebli pod wymiar. Firma powinna składać się z biura oraz dobrze wyposażonego warsztatu meblarskiego wraz z magazynem przystosowanym do przechowywania materiałów i prefabrykatów oraz gotowych mebli. Warto zadbać o pomieszczenie pozwalające dokonać ekspozycji mebli czy ich zestawów, ponieważ pobudza to wyobraźnię klientów i posiada ogromny wpływ na rzeczywiste dokonywanie wyboru mebli. Inaczej bowiem kupuje się wówczas, kiedy można wszystko zobaczyć na własne oczy i dotknąć, inaczej natomiast, jeżeli mamy do wglądu jedynie folder z kolorowymi ilustracjami.
Warto zainwestować w reklamę i promocję naszej firmy meblarskiej. Należy jednak dobrze się zastanowić nad odpowiednią formą takiej reklamy. Oprócz pozytywnych opinii od zadowolonych zleceniodawców, które warto umieścić na stronie internetowej zakładu wraz z pełną ofertą czy w folderach informacyjnych, należy także zainwestować w reklamę w mediach (na przykład w czasopismach, gazetach codziennych) czy reklamę typu outdoor, aby dotrzeć do możliwie jak największej liczby potencjalnych klientów. Ciekawą i dość tanią formą reklamy jest wykorzystanie ulotek i kolportażu. Wydrukowanie ciekawych ulotek informacyjnych i opłacenie ich rozniesienia nie będzie nas kosztowało majątku, a może przynieść wymierne efekty.
Stworzenie firmy zajmującej się robieniem mebli na wymiar jest ciekawym pomysłem na biznes. Popyt na tego typu usługi jest spory, co wróży dużą ilość zamówień, które pociągają za sobą zyski (opłacalność firmy rośnie). Warto być pomysłowym i kreatywnym, dzięki temu można tworzyć ciekawe wnętrza, aranżować je w różnych stylach, sprawiać że stają się one niezwykłe, niepowtarzalne i unikatowe, po prostu jedyne w swoim rodzaju czyli oryginalne. Jest to swoista sztuka.