Sklep rowerowy
Dodane przez admin dnia Styczeń 20 2011 07:13:44
Bez wątpienia ekologicznym pojazdem jest rower. Jego prototyp stworzył Leonardo da Vinci, jednak w dziewiętnastym wieku został on skonstruowany w podobnej postaci, w jakiej znamy go dzisiaj. Upowszechnił się dopiero w następnym wieku. Obecnie jest bardzo popularny, do niedawna był najczęstszym prezentem komunijnym. Wiele osób rowerem przemierza codzienną drogę do pracy czy jeździ na wycieczki rekreacyjne. Niesłabnące zainteresowanie rowerem daje szansę na zrobienie dobrego interesu dzięki otwarciu sklepu rowerowego.
Treść rozszerzona
Od kiedy światu zagraża katastrofa ekologiczna ludzkość zaczęła myśleć o życiu w zgodzie z naturą. Uwaga skupia się na odnawialnych źródłach energii, segregacji śmieci czy też biopaliwach. Jednak ludzie pomyśleli także o ekologicznych środkach transportu. Bez wątpienia ekologicznym pojazdem jest rower. Jego prototyp stworzył Leonardo da Vinci, jednak w dziewiętnastym wieku został on skonstruowany w podobnej postaci, w jakiej znamy go dzisiaj. Upowszechnił się dopiero w następnym wieku. Obecnie jest bardzo popularny, do niedawna był najczęstszym prezentem komunijnym. Wiele osób rowerem przemierza codzienną drogę do pracy czy jeździ na wycieczki rekreacyjne. Niesłabnące zainteresowanie rowerem daje szansę na zrobienie dobrego interesu dzięki otwarciu sklepu rowerowego.
Aby zrealizować ten pomysł potrzebny jest dość spory lokal w którym można prezentować wybrane modele rowerów umieszczonych na odpowiednich stojakach. Należy zaproponować szeroki wybór z poszczególnych rodzajów tego środka transportu, jak na przykład: rowery górskie, rowery holenderskie, stylowe, miejskie, trekkingowe, crossowe, MTB górskie, młodzieżowe, damskie i męskie oraz dziecięce. Dzięki nawiązaniu współpracy z producentami będzie można uzyskać konkurencyjne ceny, regularne dostawy i dobrą jakość produktów oraz części rowerowe.
Sezon rowerowy z reguły trwa od wiosny do jesieni, jednak są osoby, które nawet zimą nie rozstają się z rowerem. Nie ma więc problemów ze sprzedażą rowerów przez cały rok, choć w pewnych okresach jest jej znacznie większe nasilenie, następuje to wczesną wiosną (dla wielu jest to początek sezonu rowerowego), w maju (komunie), w wakacje (lipiec-sierpień, czyli wycieczki rowerowe) oraz przed Bożym Narodzeniem (jako wspaniały prezent gwiazdkowy). Warto jednak zainwestować w reklamę i umieścić ogłoszenia wraz z dostępną ofertą w lokalnej prasie oraz założyć własną stronę internetową.
Ciekawym pomysłem jest uruchomienie sprzedaży przez Internet, dzięki temu można zyskać wielu klientów, nawet z zagranicy oraz poszerzyć własny rynek zbytu, a co za tym idzie zwiększyć obrót i zyski. Jeżeli zainwestujemy w internetowy sklep rowerowy, warto zaproponować klientom oprócz różnych rodzajów, typów i modeli rowerów również części rowerowe i różnego typu akcesoria. Dzięki temu z naszego sklepu skorzystają dodatkowo osoby, które mają już rower bądź go od nas zakupiły.
Dobrze byłoby również zainteresować się formami reklamy i promocji internetowej, takimi jak pozycjonowanie (które pozwoli naszej stronie WWW uzyskać wysokie miejsce w wyszukiwarce internetowej), kampanie linków sponsorowanych (aby dokładnie kontrolować budżet reklamowy i osiągnąć natychmiastowe wyniki) czy bannery internetowe, które będą pojawiać się na interesujących stronach, najlepiej na tych dotyczących sportu czy ściślej jazdy na rowerze.
W zakresie wyposażenia stacjonarnego bądź internetowego sklepu rowerowego na pewno nieodłącznym elementem będzie stoisko z akcesoriami rowerowymi, poczynając od części (opony, dętki, hamulce, bagażniki, błotniki, pedały, siodełka, koła), oleje i smary, torby i sakwy, narzędzia i klucze, aż po odzież (bielizna, obuwie, skarpetki, koszulki, ochraniacze, okulary) i inne dodatki (bidony, liczniki, pulsometry, kaski, rękawiczki, foteliki dziecięce). Oprócz szerokiego asortymentu równie ważne jest fachowe doradztwo i pomoc w wyborze roweru lub części do niego. Warto zatrudnić osobę znającą się na branży sportowej lub dodatkowo przeszkolić naszego sprzedawcę.
Istotna jest również obsługa gwarancyjna zakupionych towarów. Jeżeli jest zapotrzebowanie, warto pomyśleć o zaoferowaniu usług serwisowych, gdyż wiele osób nie ma czasu lub umiejętności wykonywać tego typu czynności, a o rower należy dbać by był niezawodny i dobrze służył przez wiele lat. Możemy na przykład wprowadzić możliwość przeglądów rowerów, które w łatwy sposób wykryją usterki sprzętu. Na pewno wiele klientów kupi wówczas odpowiednie części w naszym sklepie lub zleci nam naprawę swojego roweru.
Otwarcie sklepu rowerowego jest niewątpliwie znakomitym pomysłem na biznes. Zwłaszcza, że w dzisiejszych czasach modny jest zdrowy tryb życia, a rower jest świetnym sprzętem służącym do rekreacji, do uprawiania sportu wyczynowego, a także do przemieszczania się (ekologiczny sposób ułatwiający szybkie poruszanie się bez stania w korkach). Warto jednak dobrze zastanowić się nad zakresem działalności i przemyśleć, co będzie nam się najbardziej opłacało i dzięki jakim posunięciom biznesowym czy marketingowym będziemy mogli zdobyć nowych klientów.