Pub
Dodane przez admin dnia Grudzień 24 2009 16:39:37
Coraz częściej spędzamy swój wolny czas w wszelkiego typu lokalach jak np. puby. Powodem tych coraz częstszych wizyt jest zapewne stres związany z pracą. Puby to także miejsca spotkań z przyjaciółmi. Właśnie dlatego pub to nie jest wcale zły pomysł na biznes.
Treść rozszerzona

Pomysł na biznes -Pub



Coraz częściej spędzamy swój wolny czas w wszelkiego typu lokalach jak np. puby. Powodem tych coraz częstszych wizyt jest zapewne stres związany z pracą. Puby to także miejsca spotkań z przyjaciółmi. Właśnie dlatego pub to nie jest wcale zły pomysł na biznes

Standardowo jak przy każdym pomyśle na biznes musimy mieć przygotowany biznes plan. Następnie musimy wybrać odpowiednią lokalizację dla naszego przedsięwzięcia, ważne jest by było to miejsce o dużej gęstości zaludnienia, przy małej konkurencji. Chyba, że nasz pub będzie na tyle oryginalny, że będzie przyciągał ludzi swoją unikalnością. W dużych miastach warto zastanowić się czy dobrym wyjściem nie byłoby otworzenie pubu ukierunkowanego dla jakieś grupy społecznej. Na chwilę obecną to się sprawdza, ponieważ bywam czasami w takich lokalach i pomimo że dookoła panuje silna konkurencja pub ten zawsze oblegany jest przez ludzi, trudno jest znaleźć wolne miejsce. Warto zwrócić także uwagę na fakt, że nie możemy czasami otwierać pubów w pobliżu instytucji takich jak szkoły czy kościoły. Chociaż pub w pobliżu np. liceum byłby bardzo łakomym kąskiem. Przed otwarciem pubu musimy pamiętać, że wymagana będzie koncesja na sprzedaż alkoholu. Pozwolenie takie możemy uzyskać w gminie. Dokładniejsze informacje na ten temat znaleźć możemy w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwko alkoholizmowi. Konieczny jest zakup kilku koncesji, ponieważ oddzielnie traktuje się trunki o zawartości do 4,5% alkoholu (do tej kategorii zaliczają się także piwa), kolejna grupa to napoje o zawartości alkoholu między 4,5 % - 18%, oraz ostatnia grupa, alkohole mocniejsze. Oczywiście na każdą z tych grup będziemy potrzebować oddzielne zezwolenie. W związku z faktem, że w niektórych miejscach nie można sprzedawać alkoholu musimy uzyskać od właściciela budynku lub administratora zgodę na prowadzenie tego typu działalności. Konieczna jest także wizyta oraz pozytywna opinia powiatowego inspektora sanitarnego. Zezwolenie takie kosztuje w pierwszym roku 2,1tyś zł za wszystkie trunki powyżej 18% zawartości alkoholu lub 525 zł za zezwolenie dotyczące alkoholu o zawartości 4,5-18 proc. Po pierwszym roku działalności opłata będzie naliczana w zależności od naszego obrotu i będzie się wahać w okolicach 2%. Nie trzeba także informować, że nie będziemy mogli sprzedawać alkoholu wszystkim osobą, dotyczy to osób poniżej 18 roku życia oraz osób których stan wskazuje na nietrzeźwość, za naruszenie tych przepisów możemy stracić koncesje.
Istotne są także wymogi BHP, ponieważ w pubie będziemy mogli serwować także jedzenie. Pracownicy zatrudniani przez nas będą musieli mieć odbyty kurs oraz badania sanitarno - epidemiologiczne, w przeciwnym razie możemy otrzymać mandat od sanepidu.