Uprawa roślin energetycznych
Dodane przez admin dnia Grudzień 31 2009 14:33:40
W związku z bardzo szybkim kurczeniem się zasobów paliw kopalnych pojawia się coraz większe zainteresowanie alternatywnymi źródłami energii. W Unii Europejskiej uprawa roślin energetycznych jest bardzo popularna w Polsce ta dziedzina dopiero raczkuje. Najczęściej uprawia się rośliny wykorzystywane do produkcji paliw o zerowym bilansie CO2. Zdecydowanie jest to dobry pomysł na biznes.
Treść rozszerzona
Pomysł na biznes Uprawa roślin energetycznych
W związku z bardzo szybkim kurczeniem się zasobów paliw kopalnych pojawia się coraz większe zainteresowanie alternatywnymi źródłami energii. W Unii Europejskiej uprawa roślin energetycznych jest bardzo popularna w Polsce ta dziedzina dopiero raczkuje. Najczęściej uprawia się rośliny wykorzystywane do produkcji paliw o zerowym bilansie CO2. Zdecydowanie jest to dobry pomysł na biznes
Zgodnie z nowymi przepisami Unii Europejskiej dotyczących polityki klimatycznej i energetycznej na państwa członkowskie nakładany jest obowiązek ograniczania emisji gazów cieplarnianych, a także zwiększenie udziału energii odnawialnej w ogólnym bilansie energetycznym. Zgodnie z tymi przepisami Polska w roku 2010 musi osiągnąć siedmiu i pół procentowy udział energii odnawialnej, a w roku 2020 ma to być minimum 15%. W chwili obecnej ten wskaźnik wynosi 4,5% a co za tym idzie polska nie ma praktycznie szans do spełnienia warunków postawionych przez unie europejską. W związku z tym polska będzie musiała kupować zielone certyfikaty od innych krajów, które posiadają nadwyżki energii produkowanej z odnawialnych źródeł. Jest to dziwne ponieważ Polska zajmuje trzecie miejsce pod względem wielkości ziemi przeznaczonej pod uprawy. Pod tym względem wyprzedza nas tylko Francja i Niemcy. Dziwne jest to, że polska nie wykorzystuje tego potencjału.
W związku z tym rząd Polski zmuszony jest do wspomagania tego typu działalności aby spełnić wymogi stawiane przez Unię Europejską. Aby sprostać wymaganiom UE rząd podjął decyzję o wspieraniu finansowym inwestycji które mają pomóc osiągnąć progi narzucone przez UE.
Istnieją różne źródła wspierania tych projektów, zależą one od wielości oraz charakteru danego projektu. Organami wspierania tego typu inwestycji są: Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, 16 regionalnych programów operacyjnych oraz PROW. Ponadto liczne banki komercyjne oferują kredyty na bardzo atrakcyjnych warunkach dla osób chcących prowadzić plantacje roślin energetycznych.
W związku z wszelkiego typu dopłatami oraz atrakcyjnymi kredytami pewne jest, że będzie popyt na surowce roślinne z których można produkować energie. W chwili obecnej problemem jest praktycznie zerowa podaż, spowodowana nieudolną kampanią informacyjną. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że nie zawsze opłaca się produkować niektóre surowce energetyczne. Dla przykładu wierzbę energetyczną opłaca się produkować na dużych zasobach ziemi. Ponadto jest to inwestycja długo terminowa która będzie przynosić zyski przez bardzo wiele lat, jednak pierwsze zyski pojawią się dopiero po trzecim roku naszej działalności. Osoby posiadające specjalistyczną wiedzę związaną z surowcami energetycznymi polecają najbardziej właśnie uprawę wierzby. Wynika to z jej wysokiej plenności i produktywności a także dużej tolerancji środowiska. Jest to roślina wieloletnia, która nie ma dużych wymagań gruntowych. Szacuje się, że coroczny zbiór wierzby z jednego hektara wynosi około 15-30 ton biomasy.
To właśnie ta biomasa wykorzystywana jest do produkcji paliw, warto nadmienić że są to paliwa ekologiczne. Także UE dopłaca do uprawy plantacji wierzby, w roku 2007 było to aż 416 zł do jednego hektara plantacji, Ponadto Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwraca sporą część kosztów poniesionych na założenie plantacji. Uprawa roślin energetycznych jest także bardzo dobrą inwestycją dla firm niezwiązanych z rolnictwem ponieważ tego typu uprawa nie absorbuje czasu inwestora i jest wysoko rentowna. Na rynku pojawiły się także firmy zajmujące się prowadzeniem tego typu plantacji, zaczynając od założenia, poprzez nasadzanie na zbiorach kończąc. Ponadto dają one gwarancję skupu surowca.
Zaletą tego typu inwestycji jest jest jej długofalowość oraz bezpieczeństwo jakie ze sobą niesie
Biorąc pod uwagę konieczność spełnienia nałożonego na Polskę obowiązku zwiększania udziału OZE w produkcji energii oraz nieuniknioną restrukturyzację rolnictwa, związaną z nadprodukcją żywności w UE, przeznaczenie części areałów rolniczych na produkcję roślin energetycznych jest działaniem celowym i bardzo opłacalnym, Poza wymienionymi wcześniej gwarancjami tej opłacalności, należy pamiętać o tym, że cena surowca pochodzącego z odnawialnych źródeł energii będzie rosnąć proporcjonalnie do wzrostu cen energii i paliw pozyskiwanych tradycyjnymi metodami przy najniższym koszcie wytworzenia 1 GJ energii.
Plantacja wierzby energetycznej to bardzo bezpieczna, długofalowa inwestycja, generująca zyski przez okres wielu lat. Można powiedzieć, że zapewni inwestorowi emeryturę, rosnącą szybciej i pewniej, niż w jakimkolwiek funduszu inwestycyjnym.