Nisze biznesowe są zarezerwowane dla hobbystów, którzy najczęściej posiadają potężne możliwości finansowe - dzięki temu założenie takiego przedsiębiorstwa jest znacznie ułatwione. Dobrym przykładem takich przedsiębiorstw są tory bowlingowe w Polsce. Zainteresowanie takimi sportami przejawia niewielka grupa pasjonatów, dlatego też utrzymanie takiego klubu może okazać się potencjalnie groźne dla biznesmena. W dużych miastach nie powinno być jednak żadnego problemu ze znalezieniem chętnych do uprawiania tego sportu. Posiadając odpowiednie zaplecze finansowe założenie torów bowlingowych w mieście nie powinno więc być złym pomysłem. Ważna jest jednak wiedza od czego zacząć oraz jakie potencjalne pułapki czekają na nas podczas tworzenia tego biznesu.
Co będzie nam potrzebne do rozpoczęcia tego biznesu?
Pierwszym ważnym zagadnieniem jest znalezienie odpowiedniego lokalu w atrakcyjnym położeniu. Miejsce to powinno mieć odpowiednio dużo miejsca, gdzie umieścimy nie tylko tory kręglarskie, ale również barek, kasę, wypożyczalnie obuwia oraz miejsce, gdzie można odpocząć i przebywać w gronie przyjaciół. W przypadku umieszczania takiego miejsca w centrum miasta warto zainwestować w duży lokal z przynajmniej 6-7 torami do kręgli. Jeśli nasz klub znajduje się poza miastem to wystarczą 4-5 torów. W przypadku dużego zainteresowania weźmy jednak pod uwagę możliwość rozbudowywania naszego lokalu. Jakie mogą być koszty zakupu lokalu? Na zakup i przystosowanie jednego toru bowlingowego musimy przeznaczyć przynajmniej 20-30 tysięcy zł. To jednak dopiero początek czekających nas wydatków.
Kolejną inwestycją jest oczywiście zaopatrzenie naszego klubu wysokiej klasy kule bowlingowe oraz buty, kręgle i wiele innych. Jedna
kula do kręgli to koszt około kilkudziesięciu złotych. Warto, aby przy każdym stanowisku znajdowało się ich kilka, dla kilku graczy. Dzięki temu każdy z graczy może dobrać kulę dla siebie, co zdecydowanie wpływa na przyjemność z gry. Ważne jest dobranie kol różnorodnych pod względem ciężaru - ciężkość może wahać się od 7 do 15 kilo. oczywiście z lżejszych kul będą korzystać przede wszystkim kobiety.
Bardzo ważną sprawą jest dobranie odpowiedniego barku do naszego klubu. Warto jednak pamiętać, iż jeśli pragniemy oferować naszym klientom alkohol niezbędna jest odpowiednia koncesja na alkohol. Aby ją uzyskać przedsiębiorca składa pisemny wniosek do stosownej instancji. Udzielaniem zgody na koncesję zajmuje się burmistrz, wójt czy też prezydent miast). Koncesja dotyczy konkretnych wyrobów alkoholowych , a każda jest przydzielana oddzielnie dla lokalu - do 4,5% zawartości alkoholu w napoju, powyżej 4,5% do 18% i powyżej 18%.
Każdy tor w klubie powinien posiadać również monitory, które wskazują stan gry punktację i pozycje kręgli na torze. Bez tego niemożliwe jest stworzenie odpowiednich warunków do gry.
Ważna jest również muzyka w lokalu - warto także pomyśleć o instalacji tego rodzaju sprzętu. Muzyka powinna mieć jednak wyłącznie charakter towarzyszący, gdyż nie powinna przeszkadzać w prowadzeniu rozmów oraz w grze.
Podsumowując: założenie własnej kręgielni jest procesem długotrwałym i kosztownym, do którego należy posiadać własne zasoby finansowe. Własna kręgielnia wymaga również stałego doglądania pracy pracowników oraz pilnowanie dostaw np. do samego barku.
|