Głównym składnikiem wszystkich witamin są jednak bez wątpienia warzywa i owoce - to ich dostępność jest dla nas priorytetowa. niestety, współczesne coraz mniej jest miejsc, gdzie faktycznie szukać możemy wartościowych plonów. Wynika to również z oferowanych cen w supermarketach - warzywa i owoce są tam nieporównywalnie tańsze, jednak czasami ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Jak wybrnąć z takiej sytuacji? Z pewnością ciekawym rozwiązanie będzie zaoferowanie lokalnej społeczności wysokiej klasy kiosku z warzywami, w którym będziemy oferować produkty wysokiej klasy, głównie pochodzące z Polski. W zależności od tego, jaki rodzaj działalności dotyczącej sprzedaży warzyw i owoców pragniemy prowadzić, konieczne jest podjęcie odpowiednich kroków, aby móc z prowadzić tego rodzaju firmę i czerpać z tego odpowiednie korzyści. Założenie kiosku w którym oferować będziemy warzywa, owoce i inne artykuły spożywcze trzeba rozpocząć od poszukiwania odpowiedniego lokalu. I tu od razu nasuwa się pytanie, dla kogo pragniemy oferować nasze produkty - dla większych mas ludzi? czy też lokalnej społeczności, którymi mogą być np. osiedlowi mieszkańcy. W drugim przypadku, absurdalnie, mamy większe pole manewru. każde osiedle przygotowane jest na przyjęcie niewielkich działalności gospodarczych, idealnie nadających się właśnie na sklepy spożywcze. Posiadają one niewielki metraż, ale wystarczający na to, aby zmieścić w nim niezbędne nam warzywa i owoce. W takich pomieszczeniach umieszczać możemy również różnorodne półki sklepowe, na których zaoferujemy także produkty takie jak suszone owoce czy warzywa. W sklepie oferować możemy również kasze, mąki i inne produkty o długim terminie ważności. Co również ważne,
wynajęcie niewielkiego pomieszczenia czy budynku parterowego nie powinno generować dużych kosztów w przypadku niewielkiego osiedla. Jeżeli zdecydujemy się na prowadzenie wolno stojącego kiosku z warzywami, to ciekawym jest fakt, iż znacząco zmniejszamy dla siebie konkurencję. W przypadku wolno stojącego kiosku jednak czynsz powinien być znacznie niższy niż klasyczny budynek - z pewnością będzie to duża oszczędność “na start”.
Umeblowanie to kolejna kwestia- mała powierzchnia wymaga odpowiedniego zagospodarowania. W tym wypadku koniecznie musimy wyposażyć sklep w blat z licznymi szufladami po stronie sprzedających. Konieczne są półki za naszymi plecami, oraz odpowiednio zaopatrzone zaplecze. Dla ziemniaków warto przygotować osobne, niewielkie pomieszczenie oraz otwór, przez który można nabierać je w docelowym pomieszczeniu samego sklepu.
Kolejny problem to znalezienie solidnego i względnie najtańszego dostawcy warzyw. Może być to także hurtownia, o ile posiada wysokiej jakości towary. Ważne, aby sam kiosk oferował klientom nie tylko warzywa i owoce, ale także i inne artykuły spożywcze. To sprawi, że klienci będą kupować u nas znacznie większą ilość produktów, co oczywiście będzie się przekładało na realny zarobek.
Ważne jest również określenie, w jakich dniach i przez ile godzin kiosk będzie otwarty - klasyczne godziny pracy to oczywiście 8-16, jednak warto zastanowić się nad znacznym opóźnieniem tych godzin, aby osoby powracające z pracy również mogły dokonać zakupów. W soboty warto otworzyć znacznie wcześniej, aby oferować towar osobom, które pragną wykonać zakupy i przystąpić np. do gotowania obiadu lub innych porządków w domu.
|
W "normalnym" mieście na targowisku ciężko będzie przebić rolników, którzy zazwyczaj na takich targowiskach handlują.
Dobrym pomysłem jest otworzyć taki kiosk w miejscowościach turystycznych oraz dogadać się z restauracjami w okolicy, że bedzie się im dowoziło codziennie towar (i tak trzeba praktycznie codziennie jeździć do dostawców, a biorąc wieksza ilość transport nie kosztuje nas nic a i wpadnie parę ładnych groszy)