Zadaniem kadry zarządzającej i właścicieli tych firm jest zapewnienie bezpiecznych warunków pracy załodze, która decydując się na pracę pod ziemią każdego dnia naraża się na poważne zagrożenia.
Zatem jakie kroki powinni podjąć przedsiębiorcy?
Przede wszystkim zaopatrywać pracowników w urządzenia i sprzęt, które zostały wyprodukowane z myślą o terenach niebezpiecznych - obszarach, na których ryzyko wystąpienia wybuchu jest wysokie. Wszelkie regulacje na ten temat zostały zawarte w dyrektywie europejskiej 94/9/EG.
Warto również zapoznać się i wprowadzać w życie wymagania jakie nakłada dyrektywa ATEX 137. Dotyczy ona stricte poprawy ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników, którzy mogą być narażeni na wystąpienie wybuchu w miejscu pracy. Dyrektywa ATEX obejmuje przede wszystkim:
-podział obszarów na strefy, w których
może występować ryzyko wybuchu
-ustawienia znaków ostrzegawczych służących do oznaczenia obszarów, w których może wystąpić ryzyko wybuchu
Co można zrobić jeszcze?
Przedsiębiorcy, aby mieć pewność, że ich zakład działa zgodnie w obowiązującymi przepisami, a pracownicy mają zapewnione bezpieczne miejsca pracy, mogą zdecydować się na przeprowadzenie audytu bezpieczeństwa wybuchowego i pożarowego.
Czym jest taki audyt?
Celem audytu jest sprawdzenie dokumentacji oraz procedur związanych z bezpieczeństwem wybuchowym i pożarowym zakładu i obiektów.
W trakcie audytu auditorzy weryfikują stan zakładu odpowiadając na pytania:
- czy ryzyko wybuchu zostało należycie ocenione
- czy stosowane procedury, przeglądy i instrukcje są właściwie kontrolowane, dokumentowane i uaktualniane
- czy maszyny, urządzenia i systemy zabezpieczające i alarmowe są zaprojektowane, użytkowane oraz utrzymywane zgodnie z zaleceniami bezpieczeństwa
|