Przemysł budowlany kwitnie, podobnie jak projektowanie ogrodów czy budowa dróg i autostrad. Z tymi branżami współgra brukarstwo, na razie zapomniane i mało popularne. To właśnie dzięki specjalistom z tej gałęzi przemysłu zagospodarowanie terenu wokół budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej staje się znacznie łatwiejsze. Powstają piękne i równe chodniki, parkingi wielomiejscowe, podwórka, place postojowe, podjazdy, murki oporowe, ścieżki, oczka wodne, elementy małej architektury oraz alejki do spacerów. Dzięki temu świat wokół nas staje się piękniejszy i uporządkowany. Brukarstwo może stanowić doskonały pomysł na własny biznes, warto jednak wówczas przyjrzeć się mu dokładniej.
Pierwszym krokiem do założenia firmy brukarskiej jest zorientowanie się jakie jest na rynku zapotrzebowanie na tego typu usługi (zarówno w regionie, jak i na obszarze całego kraju), a następnie nawiązanie współpracy z renomowanymi producentami kostki brukowej. W późniejszym etapie działalności można pokusić się o wytwarzanie samemu takiej kostki. W ofercie firmy należy uwzględnić układanie kostki brukowej, naturalnej, granitowej, włącznie ze sprzedażą lub pośrednictwem w sprzedaży tego typu materiałów, dzięki czemu można zaoferować konkurencyjne ceny i jeszcze na tym zarobić. Trzeba zapewnić modne i ciekawe wzornictwo, szeroki wybór kostek przemysłowych, dekoracyjnych, palisad, obrzeży oraz krawężników. Nieodłącznie z kładzeniem kostki wiąże się: niwelacja terenu oraz jego utwardzanie, wywóz ziemi, transport kruszyw i materiałów (do tego przydałby się samochód wyposażony w system HDS) oraz praca koparko-ładowarki, którą również warto zakupić. Do prac brukarskich zalicza się także: odprowadzanie wód opadowych z rynien i nawierzchni; robienie drenaży,
studni chłonnych, kanalizacji, odwodnienia liniowego oraz szamb ekologicznych. Oprócz tego można zająć się wykonywaniem okładzin kamiennych ścian, murków, ogrodzeń, elementów wewnątrz budynków, schodów, kominków oraz kominów, a także kompleksowo realizować nawierzchnię kamiennych tarasów.
Do zadań firmy brukarskiej powinno należeć: tworzenie własnych aranżacji i projektów oraz wykonywanie tych zleconych, sporządzanie kosztorysów i wycen inwestycji, prowadzenie konsultacji i doradztwa w zakresie praktycznych i oszczędnych rozwiązań, projektowanie nawierzchni oraz tworzenie aranżacji dekoracyjnych z zachowaniem ich funkcjonalności.
Warto nawiązać współpracę z firmami drogowymi, które budując drogi i autostrady potrzebują firm brukarskich oraz z deweloperami, którzy chętnie skorzystają z usług brukarskich przy zagospodarowywaniu terenu wokół ich budynków, a także z firmami projektującymi ogrody. Nie zwalnia to z obowiązku dotarcia do nabywców indywidualnych, instytucji i przedsiębiorstw poprzez reklamę w prasie oraz na własnej stronie internetowej, na której warto umieścić zdjęcia z prac już wykonanych oraz rekomendacje od zadowolonych klientów. Należy liczyć się w tym wypadku z kosztami, które na pewno pochłonie reklama czy promocja naszej firmy. Jednak te pieniądze warte są wydania, ponieważ w dłuższej perspektywie czasu mogą się one zwrócić z nawiązką.
Obecnie istnieje moda na układanie kostki brukowej wokół budynków, warto wykorzystać to zainteresowanie i otworzyć biznes, który może przynieść duże korzyści finansowe, jednak aby tak się stało należy wykonywać zlecenia profesjonalnie, solidnie i terminowo z wykorzystaniem najwyższej jakości materiałów, śledzić nowe trendy i nowinki techniczne w tej branży oraz być otwartym na propozycje usługodawców.
|