Prowadzenie własnej firmy czy nawet jednoosobowej działalności gospodarczej wymaga wiele pracy włożonej w szczególności w wykonanie wielu spraw urzędowych. Śledzenie zmieniających się przepisów i zawiłości podatkowych nie dla każdego przedsiębiorcy są oczywistymi i łatwymi do przyswojenia elementami wiedzy z zakresu podatków. Można jednak oszczędzić wielu godzin przeznaczonych na przyswajanie wiedzy, śledzenie przepisów prawa, a także żmudne rozliczenia, jeżeli wszystkie te kwestie powierzymy specjalistom zajmującym się doradztwem podatkowym. Tego typu rodzaj biznesu jest obecnie doskonałym sposobem na rozpoczęcie pracy we własnej firmie. Jeżeli mamy odpowiednie wykształcenie lub umiejętności, może warto pomyśleć o pomyśle na biznes, jakim jest doradztwo podatkowe.
Doradztwo podatkowe może być sposobem na własny biznes, jednak pod warunkiem, że posiadamy odpowiednią wiedzę na ten temat. Firmy doradztwa podatkowego zajmują się najczęściej takimi kwestiami, jak dokonywanie rozliczeń podatkowych, porady dotyczące skonkretyzowanych sytuacji podatkowych, rozwiązywanie problemów związanych z podatkami, prowadzenie dokumentacji podatkowej, porady w zakresie aktów prawnych, a także bieżące porady i konsultacje pojawiające się podczas prowadzenia działalności gospodarczej bądź jej rozpoczynania. Są to podstawowe elementy, jakie obejmują swoim działaniem firmy doradztwa podatkowego.
Warto również określić, wokół jakich kwestii będzie się obracało doradztwo podatkowe w naszej firmie. Pozwoli to w dużym stopniu usystematyzować naszą ofertę. Wśród wielu elementów, jakie może obejmować doradztwo podatkowe można wymienić takie elementy, jak: analizowanie oraz opracowywanie różnego rodzaju umów, podatek dochodowy, podatek VAT, obliczanie składek i ewentualnych ulg w przypadku różnych form opodatkowania firmy, podatki międzynarodowe, składki na ubezpieczenie społeczne, ryzyko podatkowe, postępowania sądowe, a także podatkowe, ceny transferowe, cła, akcyza, umowy i podatki w zakresie zatrudniania obcokrajowców lub zatrudniania za granicą.
Warto podkreślić, iż aby być specjalistą w zakresie podatków, należy najlepiej ukończyć stosowną szkołę (na przykład odpowiednie technikum, studia) lub kurs (na przykład z zakresu prawa podatkowego, kadr i płac, itp.). Poza tym, ważne jest w tym zawodzie nasze własne zaangażowanie i ciągłe dokształcanie oraz samodoskonalenie się w kwestii podatków