Dzikie zwierzęta zawsze budziły w ludziach zaciekawienie i pewnego rodzaju respekt. Żyją one według własnych (jeszcze nie tak dawno tajemniczych) zasad i są praktycznie samowystarczalne. Co więcej mięso zwierzyny dzikiej jest wyjątkowo cenione przez smakoszy co sprawia, że jego cena jest wysoka. Są gatunki dzikie, które można hodować na zamkniętym obszarze i mieć nad nimi pełną kontrolę. Tracą one wtedy dużo ze swojej „dzikości” jednak wszystkie pozostałe walory pozostają. Dlatego bardzo dobrym pomysłem na biznes jest otwarcie hodowli danieli, które są gatunkiem o minimalnych wymaganiach, dużej wytrzymałości i dużych zdolnościach adaptacyjnych. Podstawową zaletą tej hodowli jest właśnie samowystarczalność gatunków dzikich zwierząt.
Od czego zacząć?
Aby otworzyć hodowlę daniel należy posiadać odpowiednią ilość terenu, na którym będą żyły zwierzęta. Ważna jest zarówno powierzchnia (1 ha na każde 15 zwierząt w stadzie – jest to optymalna powierzchnia do hodowli regulowana również ustawowo) jak i jego zróżnicowanie. Najlepiej jeśli część terenu stanowi powierzchnię otwartą, część jest zakrzewiona, a jeszcze inna cześć zalesiona. W takich warunkach daniele będą się czuły najlepiej i tym samym będą bardziej odporne na choroby.
Powierzchnia musi być odgrodzona mocną i wysoką siatką, która zapobiegnie ucieczce zwierząt (zarówno przez staranowanie jak i przeskoczenie ogrodzenia).
Dodatkowo na powierzchni powinny znajdować się pomieszczenia gospodarcze, w których będą odpowiednie warunki do przechowywania siana i innego rodzaju pokarmu.
Zakup zwierząt
Jeśli posiada się już przygotowany teren pod hodowlę wraz z budynkami gospodarczymi to należy dokonać zakupu danieli. Należy przy tym pamiętać o tym, żeby zakupu tego dokonywać po bukowisku, aż do do połowy marca – można wtedy kupić łanię zacieloną. Ważne żeby kupować zwierzęta młode i w miarę możliwości oswojone – będą one sprawiały