Kostka brukowa doskonale spełnia swoją rolę - przede wszystkim jest ona trwała oraz wygląda elegancko przez szereg lat. Co jednak niekorzystne - bardzo szybko się ona brudzi. Wynika to z jej porowatości oraz szczelin, które znajdują się pomiędzy konkretnymi kostkami. Wysoka porowatość sprawia, iż brud wnika głęboko w strukturę kamienia i zmienia jego kolor - taka kostka prezentuje się znacznie gorzej niż taka zakupiona dopiero ze sklepu. Na parkingach i stacjach benzynowych często pojawiają się plamy od oleju czy też paliwa nie wyglądają one ładnie i w wielu przypadkach mogą spowodować zmniejszenie liczby zainteresowanych klientów. Dlatego też pomysł na czyszczenie kostki brukowej jest doskonałym pomysłem na biznes. W takiej sytuacji nie są potrzebne duże nakłady finansowe - sam przedsiębiorca myślący o tego rodzaju biznesie może również ubiegać się o ciekawe dofinansowania, o ile odpowiednio uargumentuje swój pomysł na biznes.
Co jest potrzebne do czyszczenia materiału, jakim jest kostka brukowa?
Aby odpowiednio wyczyścić kostkę brukową niezbędna jest dokładna myjka ciśnieniowa. Na polskim rynku dostępnych jest wiele interesujących modeli, które posiadają zróżnicowane parametry techniczne - wśród nich z pewnością znajdziemy wiele modeli, które mogą nas zainteresować. Najważniejszym z parametrów jest ciśnienie wody wypuszczanej przez myjkę. To oczywiste, że im większe ciśnienie, tym większa skuteczność czyszczenia konkretnej powierzchni. Niestety przekłada się to również na zużycie wody. Konieczne jest szukanie modelu, który nie tylko generuje duże ciśnienie poprzez odpowiednią budowę wylotu,ale również dba o to, aby ilość wody była odpowiednio dopasowana do tempa pracy. Warto
również sprawdzać parametry pracy takiego urządzenia. Pobór wody nie może być duży.
Planując konkretny zakup należy również zwrócić uwagę na wymagane napięcie elektryczne do uruchomienia myjki. Mocniejsze modele wymagają do pracy specjalistycznego agregatu prądotwórczego. Niestety, zakup tego rodzaju urządzenia to kolejny koszt dla firmy. To jednak niezbędne urządzenie, jeśli pragniemy świadczyć nasze usługi na wysokim poziomie i doczyszczać nawet głęboko wnikający brud. Niezbędna okaże się szorowarka, dzięki której możliwe jest usuwanie nawet najtrudniejszych zabrudzeń, również przy wykorzystaniu odpowiednich środków chemicznych i czyścideł.
Jak czyścić kostkę brukową?
Przede wszystkim warto pamiętać, iż pod tym pojęciem mieści się wiele czynności, takich jak czyszczenie, zabezpieczenie i impregnacja kostki brukowej. Całość odbywa się kolejnymi etapami, a wszystko rozpoczyna się od prawidłowego czyszczenia. W zależności od rodzajów i intensywności zanieczyszczeń wykorzystuje się w tym celu różne środki czyszczące, jednak sam proces czyszczenia wygląda poniekąd tak samo. Pierwszym etapem czyszczenia jest wykorzystanie szorowarki, a następnie myjki wysokociśnieniowej. Kolejnym krokiem jest rozprowadzenie środka zapobiegającego pokrywanie bruku i szczelin pomiędzy kostkami przez mchy i porosty. Och obecność szpeci i znacząco wpływa na odbiór takiego podłoża. Warto również pamiętać, ze tego rodzaju rośliny niszczą strukturę naszego bruku. Kolejnym krokiem jest oczywiście impregnacja - można wykonywać ją na dwa sposoby: penetrująco (nieścieralna warstwa impregnatu pokrywa powierzchnię nie pozwalając na przepuszczanie niczego w głąb struktury kostki; podczas czyszczenia kostka nie zmienia barwy) i powierzchniowo (ogranicza wnikanie trudnego brudu w głąb kostki. To jednak mniej skutecznie; zmienia zabarwienie kostki na ciemniejsze).
|