W obecnych czasach ważna jest znajomość języków obcych. Podstawą jest znajomość języka angielskiego, ponieważ stał się on językiem międzynarodowym, w którym można się porozumiewać na całym świecie. Jednak znajomość jednego języka obcego nie zawsze wystarcza, aby zdobyć dobrą pracę lub osiągnąć sukces w biznesie. Drugi język obcy stanowi coraz częściej niezbędne minimum do uzyskania tych celów. Szkoła języków obcych jest dobrym pomysłem na biznes, gdyż obecnie jest duży popyt na tego typu usługi. Konkurencja w tej dziedzinie jest spora, jednak po wejściu na rynek i zaistnieniu na nim, klientów można przyciągnąć fachowością i rzetelnością oraz dobrymi wynikami nauczania (liczy się jakość usług), a przede wszystkim pozytywną opinią klientów (częstą praktyką przy wyborze szkoły językowej jest szukanie opinii na jej temat, nie tylko wśród znajomych) oraz przystępną ceną.
Do stworzenia szkoły językowej potrzebny jest lokal z salami wykładowymi (wyposażonymi w tablice, sprzęt audio/dvd, ławki, krzesła), sprzęt multimedialny oraz wykwalifikowani i kreatywni nauczyciele różnych języków. Kursy powinny być nastawione na wszechstronny rozwój wszystkich sprawności językowych tj.: pisania, mówienia, słuchania, czytania, ze szczególnym naciskiem na ćwiczenie umiejętności komunikowania się w języku obcym w różnych sytuacjach codziennych i zawodowych. W sposób mówiony posługujemy się językiem obcym najczęściej, jednak ten aspekt języka obcego sprawia wielu osobom największe trudności. Często bariera w mówieniu
spowodowana jest strachem przed popełnieniem błędu, dlatego metody i techniki nauczania powinny być dostosowane do tego, aby jak najwięcej mówić na zajęciach oraz aby poczuć się pewnie i bezpiecznie w tym obszarze.
Warto wykorzystywać podczas zajęć podręczniki renomowanych wydawnictw: Oxford, Longman, Cambridge, McMillan oraz różnorodne pomoce dydaktyczne i materiały multimedialne czy materiały autentyczne, takie jak: artykuły z prasy, Internetu, prezentacje multimedialne, fragmenty filmów, programów TV, reklam, a także proponować gry i zabawy komunikacyjne zapewniające szybkie postępy w nauce. Ciekawym pomysłem w przełamaniu bariery językowej jest zaoferowanie dodatkowo do każdego rodzaju kursu zajęć konwersacyjnych prowadzonych przez Native Speakers (jest to największy atut, który decyduje często o wyborze szkoły). Usprawniają one umiejętność płynnego komunikowania się w życiu codziennym oraz zawodowym, wygłaszania opinii, argumentowania, prowadzenia dyskusji, jak również dają możliwość kontaktu z żywym językiem. Należy dodatkowo zapewnić słuchaczom dostęp do biblioteki zawierającej pozycje literatury obcojęzycznej, podręczniki, czasopisma różnych wydawnictw oraz materiały egzaminacyjne, a także stworzyć mediotekę z materiałami: multimedialnymi, audio, video oraz dvd.
W ofercie warto zawrzeć: kursy językowe (różne języki obce) na różnych poziomach (stopniach zaawansowania) w niewielkich grupach, przygotowujące do egzaminów językowych, szkolenia dla firm, kursy konwersacyjne, zajęcia indywidualne, kursy specjalistyczne (poznanie języka fachowego z prawa, medycyny, informatyki, finansów, turystyki czy innych dziedzin), a także dostosowywać ofertę do wymagań zgłaszanych przez klientów.
|