Dla osób ceniących słodkości oraz możliwość tworzenia oryginalnych wypieków pieczenie ciast stanie się doskonałym pomysłem na siebie. Aby stworzyć własną firmę piekarską konieczne jest jednak nie tylko posiadanie odpowiedniej przestrzeni do pieczenia, ale również możliwości zaopatrzenia si.e w odpowiednie zezwolenia. Od czego zacząć? Z pewnością od rozpoznania lokalnego rynku – tego rodzaju przedsiębiorstwa są swoistą nowością, jednak jeśli istnieje duża konkurencja na lokalnym rynku musimy liczyć się z faktem, iż szybko możemy natrafić na duże problemy.
Co jest niezbędne?
Z pewnością musimy postarać się o zezwolenie z Sanepidu, którego zadaniem jest zbadaniem panujących w naszym lokalu warunków sanitarno-epidemiologicznych. Konieczne jest również stworzenie przestrzeni, którą określają przepisy BHP oraz Sanepidu. Jest to powierzchnia niezbędna do produkowania żywności, odpowiednio wentylowana i z odpowiednią ilością wolnego miejsca. Drugim istotnym zagadnieniem jest oczywiście odpowiednio przygotowany biznesplan – bez niego nie jesteśmy w stanie określić jak faktycznie powinna wyglądać nasza działalność W biznesplanie określamy początkowe koszty, straty, szacowane dochody. W nim również zawieramy informacje związane z wykorzystywaniem odpowiednich przepisów na pieczenie ciast, wyborem określonej grupy docelowej, do której mamy dotrzeć, oraz przeprowadzeniem kampanii reklamowej promującej nasze wyroby.
Kolejnym, być może najtrudniejszym krokiem, będzie przekonanie do swoich wyrobów określonej grupy docelowej. Podczas wyrabiania swojej marki warto zastanowić się, czego pragnie lokalna społeczność. Istotne jest również angażowanie się w lokalne wydarzenia,
takie jak targi żywności czy też jarmarki świąteczne – to doskonały sposób na najlepsza reklamę i możliwość zaprezentowania swoich wypieków. Kolejnym krokiem jest stworzenie odpowiedniej strony internetowej, na której znajdą się informacje o naszej działalności oraz oferowane wypieki i produkty. Aby odróżnić się od innych, podobnych firm na lokalnym rynku warto skierować swoje produkty również dla osób posiadających konkretne wskazania żywieniowe. Takie produkty mogą być tworzone na bazie konkretnych składników, zamienników klasycznej mąki czy jaj. Tego rodzaju słodkości są ostatnimi czasy niezwykle popularne, nie tylko wśród cukrzyków czy osób na dietach, ale też pośród sportowców, pragnących cieszyć się smakołykami również bez konieczności spoglądania na wagę. Tego rodzaju ciasta są tworzone zazwyczaj z kaszy jaglanej, ale również z licznych przetworów naturalnych.
Badanie preferencji klienta
Istotnym aspektem okaże się również badanie poziomu zadowolenia klienta – możemy takie badanie przeprowadzić na naszej stronie internetowej czy facebookowym profilu. Dzięki tego typu ankietom będziemy mogli stwierdzić, czy nasze produkt i usługi cieszą się uznaniem, czy istnieją obszary, w których możemy być jeszcze lepsi.
Warto również zastanowić się nad cennikiem – powinien nie być on wygórowany, ale również nie taki, aby cała inwestycja się nie opłacała. Warto popytać w lokalnych przedsiębiorstwach o ceny oferowane przez nich. Na tej podstawie oraz na podstawie kosztów zakupów kolejnych produktów ustalajmy cennik naszych wyrobów.
|