Dzisiaj nikt nie ma wątpliwości, że wspieranie mikroprzedsiębiorczości ma wiele zalet i bardzo niewiele wad. Przez długie dekady państwa rozwijające się za wszelką cenę walczyły o stworzenie warunków sprzyjających międzynarodowemu kapitałowi i zagranicznym inwestorom. To przyciągnie ich fabryk i ośrodków produkcyjnych na swój teren miało być gwarantem innowacyjnej gospodarki i wciąż powstających miejsc pracy. Niestety jak pokazała praktyka ekonomiczna, zwłaszcza w dobie kryzysu finansowego, korporacje międzynarodowe nie mają skrupułów i w obliczu bankructwa bardzo szybko zabierają całą swoją produkcję i miejsca pracy do innego państwa gotowego dać jeszcze większe ulgi podatkowe czy inwestycyjne. To kazało zweryfikować swoje podejście do międzynarodowych inwestycji i zintensyfikować politykę w kierunku budowania gospodarki opartej na małych lokalnych przedsiębiorstwach. Widać wiele przypadków firm jednoosobowych czy rodzinnych, które skutecznie budowane w kilka lat urosły do pozycji głównego regionalnego dostawcy produktów czy usług. Stabilność takich firm w kontekście globalizacji jest dużo większa i państwa rozwijające się powinny robić wszystko, aby panowały u nich warunki sprzyjające do rozwijania własnego biznesu.
Zaliczyć do takich warunków można wiele rzeczy – przede wszystkim, przyjazną i dobrą administrację oraz małą biurokrację, czyli te elementy, które skutecznie odstręczają wszystkich ludzi od zajęcia się na poważnie swoim biznesem. Często osoby zaczynające z własną
firmą zwracają uwagę na problem z pozyskaniem środków pieniężnych. Bez wsparcia finansowego, oszczędności albo historii kredytowej, przekonanie do siebie i swojego biznesplanu banki i inne instytucje finansowe jest niesamowicie trudne. Stąd warto pomyśleć o wprowadzeniu systemowego wsparcia finansowego dla najciekawszych pomysłów na biznes albo wspieranie przedsiębiorczości wśród bezrobotnych. Zamiast wydawania ogromnych pieniędzy na zasiłki dla bezrobotnych, lepiej byłoby środki takie przeznaczyć na wspieranie ich przedsiębiorczości i ułatwianie im dostępu do profesjonalnych księgowych czy menadżerów służących dobrą radę.
W krajach o wysokim poziomie innowacyjności gospodarczej od zawsze istnieje bardzo aktywna wymiana na linii przemysłu i biznesu a ośrodków naukowych. To studenci i inne osoby związane z uczelniami bardzo aktywnie wpływają na kształt i funkcjonowanie lokalnego biznesu, a biznes i przemysł sam bardzo aktywnie sięga po wszystkich obiecujących absolwentów lub będących jeszcze w trakcie nauki utalentowanych studentów. Taka współpraca ma bardzo duże znaczenie i pozytywnie wpływa nie tylko na poziom innowacyjności danego regionu, ale pozwala rozwijać technologie i sposoby zarządzania zupełnie pionierskie w skali całego świata. Biznes zyskuje na unikalnym, akademickim podejściu o zagadnień, a szkoły z regionu korzystają na finansowaniu ze strony biznesu i możliwości praktycznego zdobywania wiedzy czy korzystania z maszyn i programów będących w posiadaniu lokalnych przedsiębiorstw.
|