W Europie mamy do czynienia z regionami, które cechują się zaskakująco dobrą perspektywą sprzyjającą inwestycjom. Takim miejscem obecnie jest rynek ukraiński, będący daleko od nasycenia nawet pomimo kryzysu z 2008 roku. Stabilizacja gospodarcza sprzyja zainteresowaniu przedsiębiorców. Aby inwestowanie było jeszcze bardziej atrakcyjne, wymagane jest przede wszystkim zaakceptowanie szeregu reform związanych z takimi dziedzinami życia jak kwestie podatkowe, sądownictwo, czy też ważne szczególnie dla inwestorów prawa dotyczące zakupu ziemi i związanych z tym formalnościami. Głównym czynnikiem mającym na celu zwiększenie atrakcyjności tamtejszego rynku ma być liberalizacja kwestii dotyczących podatku liniowego, który w znaczący sposób ułatwiłby funkcjonowanie napływowym firmom.
Zapotrzebowanie na rynku
Ukraina jest rynkiem, gdzie praktycznie w każdej dziedzinie można znaleźć odpowiednią dla siebie niszę. Ważnym aspektem jest jednak odpowiednia jakość naszych usług, gdyż tamtejsze społeczeństwo przywiązuje do tego coraz większą wagę. Wśród segmentów, które są najbardziej rozwojowymi i perspektywicznymi, wymienić należy takie pozycje jak przetwórstwo rolne, biotechnologia, energia odnawialna. Warto również wspomnieć o takich gałęziach jak budownictwo (m.in. budowa mieszkań, produkcja maszyn, materiałów wykończeniowych, inwestycje w infrastrukturę), dobra konsumpcyjne (sektor sprzętu AGD - jego produkcja i dostawa, odzież, kosmetyki, farmaceutyki) czy usługi (edukacja, turystyka oraz lecznictwo).
Okres przemian i nie do końca dopiętych reform przez tamtejszy rząd może się okazać niewątpliwą zaletą. Powód takiego stanu rzeczy jest prozaiczny - niestabilnej sytuacji obawia się wiele firm, które byłyby zainteresowane podbiciem tamtejszego rynku. Jeżeli już zdecydujemy się na wprowadzanie