Wśród powoli rozwijających się w Polsce branż znajduje się również segment żywności ekologicznej. Obywatele naszego kraju w dalszym ciągu wolą jednak stawiać na sprawdzone i tradycyjne artykuły, dlatego przedsiębiorcom oferującym certyfikowane produkty jest niezwykle ciężko walczyć z masowością monopolistów. Rynek zdrowej żywności w Polsce wart jest około 200 milionów zł, co stanowi mniej więcej 0,5 procenta udziału w branży spożywczej. O potencjale tego segmentu świadczy jednak fakt, że w przeciągu 10 lat wartość ta ma wzrosnąć do 3 procent. Dla osób nie bojących się ryzyka i myślących długofalowo może to być ciekawy pomysł na biznes.
Problem z pozyskaniem odbiorców
Zakładając ten rodzaj biznesu musimy w pierwszej kolejności przekonać odbiorców do zdrowej żywności. W przypadku rynków zachodnich mentalność tamtejszych mieszkańców pozwala z powodzeniem konkurować zdrowej żywności z innymi artykułami spożywczymi. Społeczeństwo naszego kraju woli sięgać po sprawdzone i kupowane od wielu lat produkty ze względów sentymentalnych oraz przede wszystkim ekonomicznych. Problem jest jednak znaczący, gdyż wiedza na temat żywności spożywanej w masowych ilościach jest wciąż na bardzo niskim poziomie. Według statystycznych danych przeciętny Polak spożywa w ciągu roku w produktach żywnościowych od 2 do 5 kg związków chemicznych, które mają negatywny wpływ na poziom naszego zdrowia. Do tego dochodzi jeszcze przekonanie, że oferowana zdrowa żywność produkowana jest w warunkach niespełniających wymogów sanitarnych.
Nawiązanie współpracy
Ekologiczna zdrowa żywność w walce z obecną konkurencją napotyka trudności z powodu znacznie wyższej ceny. Ogólnoświatowy kryzys gospodarczy oraz nie najlepsza sytuacja ekonomiczna przeciętnego Polaka nie wróżą najlepiej temu segmentowi. Nieznacznie, ale jednak zwiększająca się grupa
odbiorców poszukujących spożywczych ekologicznych produktów pozwala z nadzieją spoglądać w przyszłość.
Sporo do powiedzenia ma estetyka danego produktu. Jeżeli oferujesz droższy od konkurencji produkt, zadbaj o efekt wizualny swojej oferty. Oryginalne opakowanie zachęcające do zakupu artykułu jest tutaj istotną sprawą.
Nawiązanie współpracy ze sklepami oraz marketami może się okazać ciekawym rozwiązaniem. Warto jednak zbadać w pierwszej kolejności rynek, czy istnieje zapotrzebowanie na ekologiczną żywność. Głównie tego typu produkty kupują osoby o bardziej zasobnym portfelu, które stawiają przede wszystkim na jakość produktu oraz jego naturalność.
Posiadanie ekologicznej farmy
Prowadzenie procesu produkcyjnego z ekologiczną żywnością wymusza na nas przestrzeganie oraz spełnianie bardzo rygorystycznych wymogów sanitarnych. Przede wszystkim czeka nas kontrola zewnętrznego eksperta posiadającego certyfikaty Ministerstwa Rolnictwa. Zwierzęta przez nas hodowane muszą posiadać własne metryki dotyczące stanu ich zdrowia, przebytych chorób, wieku, wyszczególnione określone warunki do podania antybiotyku w przypadku objawów choroby itp. Należy mieć na względzie fakt, że artykuły należące do grupy ekologicznych pod kątem wizualnym mogą nie przedstawiać się tak atrakcyjnie, jak masowa żywność. Powodem takiego stanu rzeczy jest brak jakichkolwiek środków wspomagających ich wzrost oraz mających wpływ na ich wygląd. To właśnie środki chemiczne sprawiają, że spryskane nimi artykuły posiadają przedłużoną w sposób znaczący trwałość. Poza tym o jakość naszych artykułów musimy dbać w szczególności sami.
Ekologiczna żywność w naszym kraju cieszy się uznaniem wśród osób posiadających określoną i ugruntowaną wiedzę na temat produktów żywnościowych. Do nich z pewnością należą wegetarianie oraz zagorzali ekolodzy, wśród których możemy z powodzeniem poszukać odbiorców dla naszych produktów.
|