Stałe oprocentowanie lokat
Najbardziej powszechnym oprocentowaniem lokat jest oprocentowanie stałe. Oznacza to, że odsetki naliczane są w taki sam sposób przez cały okres trwania lokaty. Oprocentowanie się nie zmienia. Już na samym początku założenia depozytu możemy obliczyć dokładną kwotę, jaką dostaniemy po zakończeniu umowy. Przy naszych obliczeniach musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze, każde oprocentowanie podawane jest w skali roku. Oznacza to, że dane oprocentowanie będzie możliwe do osiągnięcia dopiero po upłynięciu 12 miesięcy, a nie np. trzech. To o czym warto również pamiętać, to fakt, że podane oprocentowanie przez bank nie obejmuje opodatkowania. Oznacza to, że od zysku zdobytego na lokacie, zostanie nam odliczony tzw. podatek Belki, który wynosi 19%.
Zmienne oprocentowanie lokat
Drugim rodzajem oprocentowania lokat
jest oprocentowanie zmienne. Jest ono dużo rzadziej spotykane niż oprocentowanie stałe, nie mniej jednak również oferowane przez banki. Chcąc wyliczyć odsetki, które zdobędzie się po podpisaniu takiego rodzaju umowy również należy pamiętać o tym, że oprocentowanie podawane jest w skali roku oraz obowiązuje je podatek Belki. Na czym więc polega różnica między oprocentowaniem stałym a zmiennym? Otóż jak sama nazwa wskazuje, oprocentowanie to się zmienia. Wpływ na nie ma wiele czynników, zalicza się do nich: stopa inflacji, stopy procentowe oraz stawki WIBOR i WIBID.
Lokaty o zmiennym oprocentowaniu bardziej opłacają się w momencie, kiedy spodziewany jest wzrost stóp procentowych. Jednak kiedy bardziej spodziewany jest spadek, lepiej zainwestować w lokaty o oprocentowaniu stałym. Mamy wtedy pewność zysku, jaki otrzymamy po zakończeniu umowy.