O Startupach słyszymy dosłownie na każdym kroku, co jakiś czas w mediach, na blogach, w radiu pojawia się informacja o fantastycznym startupie, który zmieni świat. Czy naprawdę jest to możliwe- na przykładzie google i Facebook – dwóch gigantach możemy stwierdzić, że jest to możliwe, bo one też kiedyś były startupem
Startup to nic innego niż raczkująca, bardzo młoda firma, której celem jest rozwój, szukanie pomysłu na siebie, często startupy to eksperymenty wspierane przez wielkie przedsiębiorstwa. Niektóre z czasem się w nie zmieniają, natomiast inne upadają. Chodzi raczek o znalezienie modelu biznesowego, a więc sposobu na osiągnięcie stabilnego i systematycznego dochodu. Wielu specjalistów uważa, że żaden startup nie ma szans na powodzenie, musi ponieść porażkę, bo ciągle szuka. W zwykłych przedsiębiorstwach biznes polega na kierowaniu się danym modele biznesowym, natomiast startup musi najpierw przetrwać wiele niepowodzeń.
Pojawia się, więc pytanie, po co młodzi ludzie chcą się tak męczyć, zamiast założyć normalną firmę i skorzystać ze sprawdzonych już rozwiązań? Chodzi głównie oto, że rynek jest przepełniony, jest wiele olbrzymich firm, stanowiących konkurencję i trudno się przebić. Sposobem jest innowacja,
a więc wspominany już startup.
Czasami jeden pomysł jest podstawą do stworzenia czegoś niezwykłego, niesztampowego, co może przynosić zyski. Jak się okazuje z jednego produktu, można stworzyć drugi, bardziej atrakcyjny. Przykładem będzie tutaj groupon. Znany nam portal, na którym znajdziemy zniżki. Na początku był to portal społecznościowy, ale nie cieszył się popularnością. Twórcy zakładali, że taki pomysł przyniesie im zysk, ale było odwrotnie. Wykorzystali jednak wiedzę, którą zdobyli w czasie prac nad portalem i ograniczyli się tylko do oferowania zniżek. Teraz portal ma własną siedzibę, zatrudnia ludzi i ma bardzo szeroką ofertę.
Taki startup, który początkowo jest porażką, ale może przynieść duże zarobki to idealne rozwiązanie dla młodych ludzi, często pozbawionych biznesowego doświadczenia oraz finansowych środków. Wybierając startup nie możemy liczyć na wielkie zyski, nastawiamy się raczej na poszukiwanie, uczenie się, zdobywanie nowych kontaktów. Możemy próbować łączyć biznes ze swoją pasją, wykorzystywać cały potencjał kreatywności, próbować, szukać, badać testować, a w końcu może nasz startup zmieni się w naprawdę opłacalny biznes. Zwłaszcza, że coraz większa liczba przedsiębiorców jest zainteresowana wspieraniem młodych ludzi, który tworzą swoje startupy.
|