Polacy są jednym z najczęściej kupujących wszelkiego rodzaju farmaceutyki narodów. Apteki mają w naszym kraju niesamowite wręcz utargi, a prawie każdy Polak bierze stale jakieś lekarstwa syntetyczne. Podsumowując – w dbałości o swoje zdrowie uciekamy się do najszybciej działających środków, które albo zniwelują przyczynę, albo uśmierzą ból. Mało kto przy tym wszystkim pamięta jaki zgubny wpływ mają na nasze zdrowie wszelkie środki chemiczne, które służą do produkcji farmaceutyków. Chcąc leczyć jedno – niszczymy drugie. Często dochodzi do tego, że nie uda się wyleczyć jednego, a już trzeba się brać za leczenie konsekwencji stosowania środków leczniczych. Zamknięte koło, które stanowi wielki lecz niedostępny dla pospolitych ludzi biznes.
Na szczęście coraz więcej jest osób dostrzegających ten problem, którzy starają się go uświadomić innym. Oczywistym jest, że choroby i ogólne problemy zdrowotne będą zawsze więc i jakieś remedium na nie również musi być. Doskonałą alternatywę dla syntetycznych lekarstw stanowią zioła. Wielu jest ludzi próbujących znaleźć w swojej miejscowości sklep, w którym zaopatrzą się w niezbędne do leczenia zioła i nie mogą takiego znaleźć. Dlatego doskonałym pomysłem na dochodowy i przy tym służący społeczeństwu biznes jest otwarcie takiego właśnie sklepu.
Jak powinien wyglądać sklep ziołowy?
Jest to sklep jak każdy posiadający ladę, produkty, sprzedawcę i klientów. Ważny jest jednak jego wystrój. Dobrze jest przeznaczyć na niego wiele ciekawych gatunków zasuszonych ziół w całości. Dodatkowo wszystkie półki oraz ladę i filary (jeśli takie pojawią się w lokalu) wykończyć w ciemnym drewnie, które kojarzy się z naturalną solidnością, co z kolei daje klientom wyobrażenie o możliwościach i charakterystyce stosowania ziół. Zioła suszone i rozdrobione (poza standardowo pakowanymi produktami)
dobrze jest umieścić w szklanych pojemnikach – spowoduje to zbudowanie odpowiedniego nastroju, który dodatkowo powinien zachęcić klientów do zakupu w tym sklepie.
Jakie produkty powinny się znajdować w sklepie ziołowym?
Oczywistą odpowiedzią jest to, że zioła. Prawdą jest jednak, że są one stosowane różnych formach i do różnych celów bowiem każda roślina zielna ma swoje specyficzne działanie. Warto zatem odpowiednio posortować produkty na półkach tak, aby każdy mógł łatwo odnaleźć to czego potrzebuje. Zioła jako produkty można podzielić następująco:
zioła do zaparzania (herbatki ziołowe),
przyprawy,
zioła do kąpieli,
zioła do alkoholi,
zioła zapachowe.
Każdy odnajdzie w takiej ofercie coś dla siebie. Dobrze jest jeszcze dodać do oferty sklepu narzędzia do zaparzania oraz spożywania ziół i alkoholi z ziołami (czajniczki, zaparzacze, filiżanki, kubeczki i kufle), a wszystko to stosownie do charakteru ziółek ozdobione. Ponadto warto również umieścić mały regał z leksykonami i atlasami roślin zielnych oraz książkami opisującymi możliwości wykorzystania konkretnych ziół.
Możliwe problemy
Podstawowym problemem będzie odpowiednia reklama zarówno sklepu (dla osób, które znają temat ziół i poszukują produktów) jak i produktów w nim sprzedawanych (dla ludzi, którzy nie zdają sobie sprawy z realnych możliwości leczniczych zielarstwa). Warto zatem wydrukować ładne i zachęcające ulotki, które będą zawierały informacje o lokalizacji sklepu oraz wybrane opisy działań poszczególnych gatunków ziół znajdujących się w sprzedaży.
Dla osób, które mają pojęcie o zielarstwie i znają zarówno gatunki poszczególnych ziół oraz ich możliwości lecznicze pomysł na otwarcie takiego sklepu jest bardzo dobrym pomysłem. Trzeba jeszcze zadbać o towar – można się zaopatrywać zarówno u producentów komercyjnych towarów zielarskich jak i zbieraczy czy hodowców ziół.
|