Notoryczny brak czasu oraz pogoń za codziennymi obowiązkami sprawia, że coraz więcej rodziców ma nieustanne problemy z zajmowaniem się swoimi dziećmi w pełnym tego słowa znaczeniu. Wychowywanie najmłodszych pokoleń w dobie kryzysu gospodarczego jest wielce utrudnione (ludzie myślą przede wszystkim o pracowniczych obowiązkach zostając często po wyznaczonych godzinach pracy lub też pracując na 1,5 czy nawet 2 etaty), dlatego właśnie powstają takie miejsca jak w pełni wyposażone żłobki prowadzone przez wykwalifikowany i wyszkolony personel. Jest to godny rozważenia pomysł na prowadzenie biznesu, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wzrost środków finansowych przeznaczonych na rozwój opieki nad najmłodszymi, które przewiduje ministerstwo.
Dofinansowanie
Chcąc rozpocząć prowadzenie żłobka możemy korzystać ze zwiększonej puli środków, które przygotowało ministerstwo w ramach opracowanego przez resort pracy programu "Maluch". Gminom do 2013 roku ma zostać przekazana kwota łączna w wysokości prawie 200 mln zł. Oczywiście starając się o przyznanie dotacji na tą działalność musimy złożyć stosowny wniosek. W przypadku zainteresowania gminy takim projektem możemy również liczyć na jej pomoc na zasadach umowy partnerskiej. Jest to szczególnie istotny aspekt w perspektywie budowy gotowego żłobka z niezbędnym wyposażeniem odpowiedniej jakości (szacunkowa kwota wykonania projektu to około 2 mln zł). Oczywiście ostateczna kwota inwestycji jest uzależniona od wielkości przedsięwzięcia (ilość w pełni przystosowanych miejsc dla dzieci do lat 3), czy zagospodarowania przestrzeni wokół budynku.
Można również postarać się o uzyskanie dofinansowania ze środków unijnych sporządzając stosowny wniosek i startując do przeprowadzonego konkursu. Niezbędne do tego celu będzie również przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej z biznesplanem.
Wymogi prawne
Zgodnie z ustawą
z dnia 4 lutego 2011 roku o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz.U. nr 45, poz. 235), która określa wymagane kwalifikacje do prowadzenia żłobka, uprawnionym opiekunem może zostać osoba ze stosownym dyplomem pielęgniarki lub opiekunki dziecięcej, pedagoga opiekuńczo-wychowawczego, nauczyciela wychowania przedszkolnego itp. Opiekunem może zostać również osoba po ukończeniu szkoleń uprawniających do zawodowej opieki nad najmłodszymi.
Prowadzeniem żłobka może zajmować się zwykła osoba fizyczna i osoba prawna, jednostka samorządowa (np. gmina) oraz jednostka nieposiadająca osobowości prawnej.
Do klubu dziecięcego mogą uczęszczać dzieci po ukończeniu roku, opiekę nad dziećmi w przedziale wiekowym od 20. tygodnia do 3 roku życia mogą sprawować także opiekunowie dzienni.
Na potrzeby prowadzenia żłobka można również zaadaptować lokal mieszkalny pod warunkiem, że liczba miejsc nie przekroczy 15, pomieszczenie będzie spełniało szereg wymogów technicznych i będzie zlokalizowane na parterze.
Przewidywania
Według szacunkowych perspektyw w Polsce będzie powstawało sukcesywnie coraz więcej żłobków dla najmłodszych. Obecnie z liczby 1,5 miliona dzieci do lat 3 do żłobka uczęszcza niecałe 3 procent. Do 2020 roku obecna liczba miejsc ma zostać zwiększona o około 400 tysięcy nowych. Daleko nam jednak do krajów zachodnich czy też skandynawskich, gdzie odsetek z liczby dzieci do lat 3 uczęszczających do żłobka nierzadko przekracza 30 procent.
Największy popyt na tego typu miejsca jest zauważalny przede wszystkim w dużych miastach, gdzie żłobki mogą stanowić ratunek dla wielu pracujących rodziców. Atut takiego rozwiązania to z punktu widzenia klienta znacznie niższe koszty niż w przypadku wynajęcia prywatnej opiekunki dla dziecka.
|