Aktualne wymagania rynkowe niejako wymuszają na nas często przekwalifikowanie się poprzez rozpoznawanie i rozwijanie swoich umiejętności w innych niż dotychczas to miało miejsce dziedzinach. Taki stan rzeczy trzeba niestety zaakceptować, a szansą na stosunkowo szybkie przebranżowienie dają nam różnego rodzaju profesjonalne szkolenia połączone z warsztatami praktycznymi. Dzięki takim kursom znacznie łatwiej nam będzie odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Jeżeli nie boimy się pracy fizycznej i nowych wyzwań, oferowanie usług spawania metodą TIG może się dla nas okazać całkiem ciekawym pomysłem na rozpoczęcie własnej działalności.
Konieczny kurs
Nie mając wcześniej do czynienia ze spawaniem warto przede wszystkim przyswoić sobie co nieco wiedzy teoretycznej lub też udać się bezpośrednio na kompleksowe szkolenie z tej dziedziny. Należy pamiętać, że profesjonalne szkoły oferujące różnego rodzaju kursy starają się rozgraniczać pod kątem ścisłej tematyki zajęcia, dlatego udając się na szkolenie musimy zadeklarować, z jakiego typu spawania pragniemy pragniemy się dokształcać. W naszym przypadku powinien nas zainteresować kurs spawania metodą TIG (kod 141 - spawanie przy użyciu nietopliwej elektrody w osłonie gazów obojętnych, podczas którego wytwarzany jest łuk elektryczny), którego cena kształtuje się w okolicach 2-3 tysięcy zł.
Szkolenie da nam nie tylko samą praktyczną wiedzę, pozwoli nam także umiejętnie dobierać w późniejszym czasie parametry spawarek pod kątem naszych preferencji. Obecnie w ofertach handlowych producentów mamy możliwość zaopatrzenia się w dwa rodzaje spawarek TIG: prostowniki spawalnicze oraz prostowniki inwertorowe (spawarki inwertorowe).
Zalety oraz wady
/> Sporym atutem metody TIG jest jej uniwersalność, gdyż dzięki niej można w łatwy sposób łączyć niemalże wszystkie stopy oraz metale niezależnie od pozycji i grubości (blachy od 0,5 mm). Ogromny plus to czystość, jakość wytwarzanej spoiny (jest jednak w dużej mierze zależna od umiejętności spawacza) oraz brak jakiegokolwiek rozprysku ciekłego metalu. Metoda ta pozwala ponadto na całkowitą kontrolę procesu spawania przez osobę operującą maszyną, daje się ona również zmechanizować i zautomatyzować.
Metoda spawania TIG ma również swoje wady, do których zaliczyć można niewielką prędkość oraz wydajność samego procesu, który wydłuża się zwłaszcza przy spawaniu grubszych blach. Ponadto jonizator służący nam do zajarzenia łuku elektrycznego może powodować zakłócenia innych urządzeń elektronicznych.
Koszty i perspektywy
Spawanie TIG dzięki swojej uniwersalności nadaje się o spawania aluminium, miedzi, tytanu itp., najczęściej jest natomiast wykorzystywane przy spoinowaniu stali nierdzewnych i innych stali z segmentu tych wysokostopowych. Zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, takich jak dział chemiczny, spożywczy czy samochodowy, daje nam duże możliwości jeżeli chodzi o kwestię pozyskiwania odbiorców dla prowadzonych przez nas usług.
Kluczowa sprawa to zakup odpowiedniej jakościowo spawarki. Za najlepsze na rynku będziemy musieli zapłacić przynajmniej kilkanaście tysięcy zł. Warto zastanowić się nad wynajmem lub też zakupem używanej, kilkuletniej maszyny. Warto sukcesywnie rozwijać nasze zdolności i starać się w późniejszym okresie o przyznanie certyfikatu UDT (Urzędu Dozoru Technicznego) na konkretną, preferowaną przez nas pozycję, co znacząco podniesie nasze notowania w tej branży.
|