Niestety często zdarza się, że franczyza oznacza także wyłączność terytorialną. Czyli, jeśli na pewnym terenie funkcjonuje już dana marka, raczej ciężko będzie prowadzić biznes pod tą samą nazwą. Poza brakiem konkurencji na danym obszarze, żelazną zasadą jest również brak konkurencji tej samej marki. Franczyza opiera się na takich samych zasadach, dlatego też nie występują różnice w cenach między różnymi oddziałami. Jest to związane ze strategią marketingową, która jest wspólna dla całej franczyzy. Rozwija się ją nie poprzez franczyzodawcę, ale przez franczyzobiorcę. To on zajmuje się reklamą, marketingiem, rozwojem, poszerzaniem zakresu usług, itd. Wiąże się to jednak z pewnymi ograniczeniami. Oznacza to, że oferta musi być jednakowa i rozpoznawalna. Zaletą takich działań jest to, że kiedy marka prowadzi sprzedaż jakiegoś towaru, to franczyzodawca jest odpowiedzialny za zaopatrzenie.
Jednak zanim zdecydujemy się na franczyzę należy sprawdzić przede wszystkim warunki umowy, zwłaszcza w zakresie rozliczania umowy. Wiadomo, że koszty nie mogą być większe niż zyski, dlatego warto zwrócić uwagę na wsparcie lub rozsądne podejście franczyzodawcy, jeśli chodzi o kwestie podatkowe. Kolejnym ważnym aspektem jest to, czy franczyzodawca przeznacza środki na promocję oraz, czy marka jest rozpoznawalna i cieszy się dobrą opinią. Trzeba ponadto koniecznie wyznaczyć grupę docelową i rynek zbytu. Tak, aby na oferowane produkty lub usługi było stałe zapotrzebowanie.
Franczyza rozwija się nie tylko w gastronomii- popularnych fast-foodach czy w handlu, ale świetnie sprawdzi się również w usługach różnego rodzaju.
/>
Przykładem tego jest na pewno marka mTlumaczenia.pl. Jest to sieć biur tłumaczeniowych. Początki jej działalności sięgają 1957 roku. Od tamtej pory przez firmę przeszło dziesiątki tysięcy dokumentów, a z jej usług skorzystało ponad 100 tysięcy klientów. Ponieważ firma zawsze stawiała na rozwój i była otwarta na nowe możliwości, nie tylko zmieniono nazwę, ale również postawiono na franczyzę. Obecnie biura tłumaczeń działają już w siedmiu miastach. Markę wyróżnia przede wszystkim nowoczesność połączona z tradycją.
Ewentualny franczyzobiorca mTlumaczenia.pl może liczyć na pełne szkolenie z zarządzania procesem tłumaczeń oraz prowadzenia własnej działalności. Przedsiębiorstwo udostępnia materiały promocyjne, jak również szereg wzorów dokumentów niezbędnych w procesie tłumaczeń. W późniejszych etapach współpracy oferuje wsparcie księgowe i marketingowe. Franczyzodawca zapewnia również pomoc w rekrutacji pracowników i wyposażeniu biura. Ponadto gwarantuje wyłączność na danym terenie oraz umieszczenie danych biura na stronie firmowej. Co do wymagań jest to na pewno lokal w centrum miasta (własność lub wynajem). Franczyzobiorca jest zobowiązany do prowadzenia lub założenia działalności gospodarczej, dlatego też doświadczenie w prowadzeniu biznesu jest mile widziane.
Franczyza szybko stała się popularna w różnych branżach – począwszy od małej gastronomii, przez edukację, turystykę, handel, aż po finanse i bankowość. Wybór branży zależy tak naprawdę od indywidualnych upodobań. Sukces można odnieść na każdym polu. Jednak wbrew pozorom franczyza nie jest łatwym biznesem. Mimo wielu udogodnień nie oznacza to, że nie wymaga nakładów ciężkiej i sumiennej pracy.