Przygotowanie profesjonalnej wędzarni będzie wymagało od nas nie tylko zakupu odpowiedniego osprzętu, ale przede wszystkim ogromnej wiedzy. Na tym etapie konieczne jest czytanie wszelkiej literatury oraz szukanie informacji, np. w sieci. To właśnie w internecie znajdziemy wiele przydatnych wskazówek od innych pasjonatów wędzarstwa. Istotne są pierwsze zakupy - palenisko, komora wędzarnicza, kije, haki, siatki do układania mięsa oraz szyber. W dalszej kolejności konieczne jest wykupienie odpowiednio wysokiej jakości mięsa do wędzenia.
Palenisko jest konieczne do wytwarzania naturalnego dymu. Na tym etapie konieczne jest zadecydowanie jakiego rodzaju drewna będziemy używali do wędzenia. Wybór drewna jest niebagatelną sprawą – wiele z gatunków drzew nadaje wędzonym potrawom wyjątkowego aromatu! Według licznych opinii doskonałą propozycją jest stosowanie grubych trocin zestruganych z drzewa liściastego (np. dębina, olcha). W komorze wędzarniczej umieszczamy tego rodzaju pręty, a kolejno wieszamy mięso do wędzenia. Istotnym zagadnieniem jest umieszczenie paleniska w odpowiedniej odległości od przygotowywanego wyrobu. Zawodowcy wiedzą, iż zbyt niska temperatura spowoduje "niedowędzenie" mięsa. Zbyt wysoka sprawi, iż mięso stanie się łykowate, przypiecze się zbytnio i nie będzie smaczne. Palenisko może być umiejscowione znacznie poniżej komory lub też w oddzielnym pomieszczeniu. Ta druga propozycja cieszy się większą popularnością gdyż pozwala w lepszy sposób regulować temperaturę wewnątrz komory.
Podczas konstruowania wędzarni koniecznie trzeba brać pod uwagę właściwe ustawienia szybra. Jego prawidłowe usytuowanie pozwoli