Praca na etacie w końcu, kiedy zaczyna nas denerwować, szukamy alternatywy, która pozwoliłaby nam się rozwinąć, a idealnym pomysłem wydaje się oczywiście własny biznes, gdzie nikt nie jest dla nas szefem, sami o wszystkim decydujemy. Zanim jedna zaniesiemy do szefa podanie o zwolnienie, dobrze zastanówmy się, czy jest to dobry krok, czy faktycznie możemy podjąć takie ryzyko, nie mamy zobowiązań finansowych, które mogą nas blokować. Jeśli się zdecydujemy, nie warto rezygnować ze stałego zatrudnienia, zapewni ono nam płynność finansowa, zabezpieczenie dla całej rodziny. Oczywiście pracując na dwóch etatach będziemy bardziej ograniczeni, na pewno będzie nam trudniej tak rozwinąć biznes, aby od razu przynosił zyski, ale zabezpieczenie to podstawa, zwłaszcza, gdy zależy nam na stabilizacji, prawdziwym sukcesie.
Zwróćmy jednak uwagę na zupełnie inna kwestię, a chodzi tutaj o nasze przygotowanie do prowadzenia własnej firmy, często wydaje na się, że to nic trudnego, bo czy własny biznes może być tak skomplikowany, przecież praca w korporacji jest trudna, często to ogromne wyzwanie, a do tego szef, który jest naprawdę irytujący, wyścig szczurów, brak niezależności, ciągle wyznaczone zadania. We własnym biznesie wcale nie będzie prościej, niestety wiele osób przekonuje się o tym dość późno, dopiero, gdy założą własny biznes. Zwykle okazuje się, że tego czasu wcale nie jest więcej, że własna firma, która miała zapewnić nam wolność, urlop w dogodnym terminie, wolne popołudnia, zajmuje nam każdy dzień od rana do wieczora. Nie jesteśmy wcale stworzenie do tego, aby zarządzać ludźmi, nie umiemy wyznaczać zadań sobie i innym, a biznes nie jest powodem do radości, bo nie przynosi zysków tylko starty.
Oczywiście sytuacja może być zupełnie inna, biznes będzie dla nas radością, źródłem naprawdę niezłych zarobków, aczkolwiek wiele zależy od tego, jakie będzie nasze nastawienie, czy wybierzemy
właściwą drogę, sukces tkwi w dobrze przygotowanym biznesplanie, przemyślanej decyzji, czy faktycznie warto otwierać taki biznes, jeśli dobrze to wszystko zaplanujemy, sytuacja opisana powyżej nie musi mieć miejsca.
Zmiana etatu na własny biznes jest szczególnie atrakcyjna dla osób, które mogą uprawiać wolny zawód, mają wypracowaną bazę klientów, wiedzą, że są w stanie podołać temu wzywaniu. Tak naprawdę każdy grafik, osoba zajmująca się content marketingiem, projektowaniem stron, tłumaczeniami, jest prawnikiem, czy lekarzem może podjąć decyzję o zmianie umowy o pracę na własny biznes. Oczywiście nawet w tych przypadkach może być to ryzykowne posunięcie, bo wiadomo, że biznes to zawsze jakieś ryzyko, ale czasem jest to jedyny sposób, żeby wyrwać się ze szponów korporacji, znaleźć pomysł na siebie, uszczęśliwić siebie i rodzinę.
Równie często zbyt pochopnie decydujemy się na taki rok, co się go boimy, bo umowa daje stabilizację i ratę kredytu, a własny biznes jest chwiejny, nie wiadomo, co się z nim stanie Jednak większość osób odnosi sukces, bo nie rzuca dobrze płatnej pracy dla czegoś, co nie ma przyszłości. Musimy też pamiętać, że cały ten proces zmiany pracy nie trwa tydzień, czy dwa, często są to miesiące ciężkiej pracy. Bardzo ważne jest to, żeby w momencie pozostania na etacie i rozwijania własnej firmy nie dzielić się tymi informacjami z pracodawca, zwłaszcza, gdy tworzymy konkurencję. Warto też sprawdzić, czy w naszej umowie nie ma nic o tym, że po skończeniu pracy jesteśmy związaniu umową lojalnościową, która może nas w pewien sposób blokować. Pracodawca może bać się tego, że pewni klienci odejdą razem z nami, a on straci zyski, a więc takie informacje należy trzymać w tajemnicy. Inaczej wygląda to, gdy zakładamy zupełnie inny biznes, nagle z prawnika stajemy się restauratorem.
|