Drewno posiada wątkowe właściwości – niepowtarzalne wzory, doskonałą fakturę oraz przyjemny zapach, odczuwalny na wiele lat po jego wykorzystaniu. Będzie ono również wspaniałą ozdoba terenu wokół domu – są sadzone zarówno w ogródkach przydomowych jak i pasach zadrzewieniowych czy innych fragmentach zieleni miejskiej. Poza estetycznym wyglądem posiadają one również inne niezwykle ważne właściwości - doskonale osłaniają od wiatru, śniegu oraz dając cień. Wszystkie drzewa posiadają jednak również swój cykl życia, w którym obumieranie stanowi naturalną część. W takiej sytuacji drzewo traci swoją sprężystość, próchnieje i lamie się. O ile spadające gałęzie nie są zagrożeniem w lasach, o tyle w parkach czy przestrzeni miejskiej mogą tworzyć wyjątkowe zagrożenie dla zdrowia i życia przechodniów. Często spotykane są również choroby drzew, które znacząco mogą skrócić cykl życia drzew. W sytuacjach, kiedy starzejące się drzewa mogą zagrozić życiu mieszkańców miast konieczne są firmy zajmujące się profesjonalną wycinką starych drzew.
Ścinka drzew - metody
Na czym polega profesjonalna ścianka drzew? Ścinka drzew w ogrodach i miejscach zadrzewionych w przestrzeni miejskiej polega na odcinaniu kawałek po kawałku od góry fragmentów drzewa. To, czy są one długie lub krótkie zależy otoczenie samego drzewa. Odcinanie odpowiedniej długości ma na celu minimalizowanie szkód w otoczeniu, jak i konieczność zachowania drzewa w dobrej formie. Są dwie możliwości wykonywania tego rodzaju ścinki.
Pierwszą z nich jest ścinka z podnośnika. Koszty ścinki znacznie się zwiększają, gdyż konieczne jest wynajęcie podnośnika. Koszt ten nie jest niski – jest to metoda bezpieczna i nie wymagająca żadnych dodatkowych uprawnień.
Kolejną
metodą jest metoda alpinistyczna – czyli po prostu wspinanie się na drzewo przy użyciu specjalistycznego sprzętu alpinistycznego. W tym przypadku konieczne jest szkolenie arborystyczne. Nie jest to metoda bezpieczna, jeśli jednak osoba wykonująca ścinkę jest zręczna i posiada doświadczenie to ryzyko wypadku jest minimalne.
Jaki sprzęt konieczny jest do ścinki drzew?
Do ścinki drewna niezbędny będzie profesjonalny sprzęt. Zaopatrzenie się w wysokiej klasy sprzęt przysporzy nam nie tylko renomy, ale i nietypowych zleceń, które również będą wyglądać dobrze w naszym firmowym portfolio.
Niezbędne okażą się:
pilarka klasyczna – powinna pochodzić od zaufanego producenta i być przystosowana do pracy nawet w ciężkich warunkach
pilarka na wysięgniku – jest konieczna do okrzesywania niższych partii drzewa, aby móc dostać się do jego wyższych partii
kliny – są konieczne do ścinania grubszych niż 20 cm pni,
tirfor – niezbędny kiedy nie ma możliwości obalenia drzewa w kierunku w którym jest nachylone – tirfor skieruje ją w inną stronę,
spodnie antyprzecięciowe – konieczna jest odpowiednia odzież, która będzie umożliwiała zatrzymanie łańcucha pilarki – dobrze jest zabezpieczyć swoje nogi przed przypadkowym przecięciem,
rękawice antywibracyjne – zapobiegają chorobie wibracyjnej zwanej też chorobą białych rąk; są one niezbędne kiedy faktycznie wiele czasu poświęcamy na pracę z pilarkami
sprzęt alpinistyczny – niezbędny, kiedy ścinka drewna odbywa się metodą alpinistyczną
samochód – umożliwiający nie tylko przewożenie niezbędnego sprzętu, ale przede wszystkim ściętego drewna
rozdrabniarka do gałęzi – konieczny w miejscach, gdzie przewiezienie większego kawałka drewna mogłoby powodować niepotrzebne opóźnienie pracy.
|