Stres, nieprawidłowa dieta i higiena, niedbałość o komfort są powodami problemów zdrowotnych natury kardiologicznej, schorzeń kręgosłupa oraz kłopotów ze wzrokiem. Szczególnie ten ostatni problem wydaje się bardzo palący – choroby oczu mogą dotknąć osoby w każdym wieku, a ich pogłębianie się skutecznie mogą uniemożliwić wykonywanie codziennych czynności. Do najczęstszych zaliczamy krótkowzroczność,d dalekowzroczność, astygmatyzm, zeza, jaskrę, częste zapalenia konkretnych tkanek oka. Co gorsze – wiele z nas nie chce lub nie ma możliwości chodzenia do lekarza – wynika to przede wszystkim z kulejącej służby zdrowia i dalekich terminów do specjalistów. Alternatywą są jednorazowe badania prywatne, jednak dla niektórych ich koszt jest znacznie za wysoki. Osoby cierpiące na wadę wzroku często zaniedbują leczenie ze względu an to, iż chcą uniknąć noszenia okularów. Pomimo, iż jest to absurdalny powód, przez to stopniowo pogarszają swoje zdrowie i jakość życia. Być może założenie własnego salonu optycznego pozwoli Ci skłonić większa ilość osób do koniecznej korekty wzroku. To również doskonały sposób na rozwinięcie skrzydeł jako przedsiębiorca.
Odpowiednia lokalizacja salonu
To, gdzie postanowimy otworzyć nasz lokal jest sprawą niezwykle istotną – możliwość wstąpienia do salonu wprost z ulicy w centrum miasta może okazać się kluczowym sposobem na pozyskiwanie klientów. Konieczne jest jego otwarcie w pobliżu miejsc publicznych i zamieszkanych przez możliwie jak największą grupę potencjalnych odbiorców. Dobrym rozwiązaniem jest również umieszczenie salonu w miejscu w pobliżu szpital czy też przychodni okulistycznej. Być może uda się nawet nawiązać współpracę z takim gabinetem – poprzez polecanie naszego zakładu optycznego sami możemy kierować pacjentów do powiązanymi z nami
lekarza.
Bardzo istotnym zagadnieniem w przypadku salonu optycznego jest oczywiście zgrany i doświadczony personel. Przede wszystkim powinny być to osoby o nienagannej prezencji, posiadające doświadczenie w kontaktach z klientami. Dzięki temu możliwe będzie również doradzanie. Zatrudnienie odpowiednich osób jest tematem kluczowym - chcąc prowadzić salon optyczny na wysokim poziomie powinniśmy przywiązać szczególną uwagę do zatrudnienia odpowiednich specjalistów.. Wartym rozważenia pomysłem jest skorzystanie z usług okulisty oraz szlifierza optyka. Zapewnią oni przede wszystkim fachowe doradztwo w procesie dobierania szkieł oraz wyboru najlepszej opcji dla danego klienta.
Najwaleczniejszy zagadnieniem jest oczywiście oferowany produkt. Zadbajmy o to, aby w naszym salonie nie zabrakło oprawek dla różnego rodzaju klienta: osób młodych, dzieci, osób poszukujących wyjątkowego wzornictwa, ale też przedstawicieli biznesu, którzy poszukiwać będą klasycznych rozwiązań. Dobrym sposobem na ściągnięcie klientów jest zaopatrzenie się również w ekskluzywne marki oprawek. Do asortymentu powinniśmy dołączyć również specjalistyczne okulary przeciwsłoneczne z filtrami. Naszą ofertę okularów powinny zamykać futerały oraz akcesoria do czyszczenia szkieł.
Wiele osób korzysta z soczewek kontaktowych – one również powinny znaleźć się w naszej ofercie. Zadbajmy o zróżnicowanie marek oraz rodzajów: jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, trymestralne.
Koszty inwestycyjne
Wyposażenie salonu optycznego w sprzęt wraz akcesoriami to koszt przynajmniej 250 tysięcy zł. W pierwszej kolejności powinniśmy zaopatrzyć się w takie pozycje jak oftalmoskop (badanie dna oka), ornitopter (ustalenie wady wzroku i dobór odpowiednich szkieł), autorefraktometr (komputerowe badane ostrości wzroku). Konieczne będą również lama szczelinowa, wziernik, ciśnieniomierz, dioptromierz, urządzenia do obróbki i szlifowania szkieł, polerki, optotypy i wiele innych.
|