Mówi się, że na świecie są pewne tylko dwie rzeczy: śmierć i podatki. Obie są nieuniknione i nie są przyjemne. Śmierć jest jednak nieodłącznym elementem życia i towarzyszy nam, nawet jeśli tego nie chcemy lub sobie tego nie uświadamiamy. Duże zapotrzebowanie na usługi oferowane przez zakład pogrzebowy było, jest i będzie, niezależnie od zmieniających się realiów. Nie każdy o tym wie, ponieważ nie mówi się o tym głośno, ale jest to dochodowa branża. Wbrew obiegowym opiniom nie jest to żerowanie na ludzkim nieszczęściu, tylko niesienie pomocy rodzinom, które znalazły się w bolesnej sytuacji, przy załatwianiu wszelkich formalności związanych z pochówkiem bliskiej osoby.
Zakład pogrzebowy powinien składać się z własnej nowoczesnej chłodni, aby zapewnić bezpieczne i godne przechowywanie ciała osoby zmarłej. Potrzebna jest też sala pożegnań (kaplica pogrzebowa), w której rodzina mogłaby w spokoju pożegnać się ze zmarłym. Warto zaproponować organizację pogrzebów w różnych obrządkach wyznaniowych (także świeckich), zgodnych z życzeniem klientów. Uwzględnić trzeba kremacje i w razie potrzeby organizowanie pogrzebu z urną. Należy wprowadzić całodobowy telefon oraz możliwość eksportacji zmarłych o każdej porze (z domów, szpitali, hospicjów itp.), a także kontakt z ekspertem zajmującym się załatwianiem wszelkich czynności formalno-prawnych (zwłaszcza w urzędach – USC, ZUS, SANEPID) na życzenie i z upoważnienia rodziny. Oczywiście każdego klienta należy traktować indywidualnie, dlatego koszt ceremonii pogrzebowej uzależniony jest od zakresu świadczonych usług. W ofercie trzeba zawrzeć kredytowanie usług pogrzebowych oraz pomoc przy rozliczaniu kosztów w ramach zasiłku pogrzebowego z ZUS bądź KRUS. Nie wolno pominąć kwestii transportu
zmarłych, do którego powinno się używać wysokiej klasy karawanów, spełniających rygorystyczne normy Unii Europejskiej dotyczące przewozu ciał, a także posiadających wszelkie dokumenty i certyfikaty jakościowe i higieniczne Sanepidu potwierdzające ich przystosowanie zgodnie z przeznaczeniem.
Do dyspozycji klientów powinny być dostępne katalogi z wieńcami, wiązankami, pająkami oraz wiązankami na urnę z kwiatów ciętych i sztucznych. W ofercie warto umieścić szeroką gamę nagrobków i sarkofagów w różnych wzorach i kolorach, wykonanych z najwyższej jakości granitu oraz lastriko, a także wykonywanie profili i liternictwa nagrobkowego. W sprzedaży zakładu pogrzebowego powinny znaleźć się urny wykonane z metalu, granitu, szkła, porcelany i drewna, a także krzyże, tabliczki, nekrologi i klepsydry. Należy także brać pod uwagę indywidualne projekty klientów.
Do podstawowych usług zakładu pogrzebowego należy przygotowanie zmarłych do pogrzebu (z tym związana jest kosmetyka pośmiertna, tanatopraksja, balsamowanie zwłok oraz sprzedaż odzieży dla zmarłych w różnych rozmiarach i fasonach, a także różańców i książeczek do nabożeństwa), kopanie grobów, jak również montaż i demontaż nagrobków. Ciekawym pomysłem jest pomoc przy organizowaniu konsolacji w postaci rezerwacji lokali, a także stworzenie możliwości wynajmu autokarów i busów do przewozu uczestników uroczystości pogrzebowych.
W tych trudnych chwilach, po stracie kogoś bliskiego, wiele osób nie jest w stanie zająć się zorganizowaniem pochówku, dlatego to zadanie powierza się firmom pogrzebowym. Ludzie odchodzą z tego świata i należy im się godny i pełen szacunku pogrzeb. Zakład pogrzebowy to firma, która musi generować dochody, ale przy zachowaniu pełnego profesjonalizmu i udzielaniu wsparcia bliskim osoby zmarłej.
|