Firmy przewozowe i transportowe mogą okazać się prawdziwą żyłą złota. Wystarczy jedynie dysponować dobrze przemyślanym pomysłem na swoją firmę. My w tym miejscu chcielibyśmy przedstawić Państwu argumenty, dlaczego przewóz osób może okazać się trafnym sposobem na założenie własnej działalności gospodarczej. Ponadto podpowiemy, co należy zrobić, by firmę o takim właśnie profilu sprawnie założyć.
Jak już wspomnieliśmy, w przypadku firm przewozowych kluczowe znaczenie ma dokładnie przemyślany plan. Nie sztuka uruchomić nową linię busów czy autobusów. Ważne jest to, by odpowiednio wbić się w niszę. Co to oznacza w praktyce? Sprawdźmy, jakie połączenia dominują w mieście, w którym chcemy pracować. Popytajmy znajomych, poczytajmy fora internetowe, a dzięki temu dobrze zorientujemy się, jakich połączeń brakuje. Czasem może okazać się, że na danej trasie połączeń jest wiele, ale o niezbyt dogodnych godzinach, a może po prostu któraś z linii cieszy się złą opinią i klienci chętnie przeszliby do innego przewoźnika, jeśli tylko mieliby taką okazję. Gdy już wybierzemy dogodną trasę, pomyślmy, w jakich godzinach najlepiej będzie realizować połączenia, a także o tym, czy uruchomić jedynie przystanki docelowe, czy może umożliwić klientom wysiadanie także w miejscowościach znajdujących się na trasie – jest to ważna kwestia, gdyż busy czy autokary nie mogą korzystać z przystanków bez wykupionego wcześniej pozwolenia.
Decydując się na przewóz osób, należy zastanowić się nad tym, czy kierowcy korzystać będą z busów czy z autokarów. Busy cieszą się powodzeniem ze względu na niższe ceny połączeń. Z kolei wybierając autokary, można łatwo poszerzyć asortyment usług, oferując klientom przewozy wycieczek czy też wynajem autokarów na różne okazje.
Założenie każdej firmy wiąże się z koniecznością wniesienia własnych nakładów finansowych. W przypadku firmy przewozowej trzeba liczyć się z tym, że te nakłady będą niemałe (przy sprawnej organizacji firmy szybko jednak się one zwrócą). Najbardziej kosztowne okażą się oczywiście pojazdy, zwłaszcza jeśli planujemy założyć firmę operującą kilkoma busami czy
autokarami. Ponadto należy zadbać o to, by firma zdobyła odpowiednią licencję na przewóz osób. Takie licencje muszą posiadać także zatrudnieni kierowcy. Tu pomocny może okazać się najbliższy Urząd Pracy, który jest w stanie odpowiednio przeszkolić kandydatów na przewoźników osób, jeśli tylko pracodawca zobliguje się do tego, by ich zatrudnić. Aby zminimalizować pierwsze koszty, można zatrudnić tych kierowców na staż, a dopiero po jego odbyciu zaoferować im zatrudnienie w oparciu na umowie o pracę. Pamiętajmy o tym, że jeżeli chcemy prowadzić przewóz osób międzynarodowy, musimy posiadać nie tylko licencję na krajowy przewóz osób, ale dodatkowo także na przewóz międzynarodowy, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jeśli chodzi o resztę ważnych formalności wiążących się z wydatkami, to należy mieć jeszcze na uwadze koncesję na przewóz osób.
Bez względu na to, czy zdecydujemy się na busy czy na inny rodzaj pojazdów, dobrze byłoby przeliczyć, czy nie lepiej wyszłoby – przynajmniej na początku prowadzenia działalności – by wziąć je w leasing. Warto jednak pomyśleć o kredycie – podobnie jak w leasingu trzeba wpłacać co miesiąc określoną kwotę pieniędzy, ale przynajmniej posiada się pojazdy na własność. Najważniejsze jest jednak to, by auta były nowoczesne i komfortowe - polecamy firmę royalbus.
Przygodę z firmą przewozową warto zacząć, posiadając już jakieś doświadczenie w tej branży. Nie jest to oczywiście warunkiem koniecznym, jednak z pewnością okaże się to pomocne podczas tworzenia skutecznego i realnego biznesplanu, zwłaszcza jeśli planujemy początkowo prowadzić firmę samodzielnie, występując nie tylko w charakterze właściciela, ale i przewoźnika. Dobry biznesplan może zagwarantować miesięczne dochody wynoszące ok. 5 tys. zł. Przygotowując biznesplan, pamiętajmy o tym, by uwzględnić w nim także koszty eksploatacji pojazdów, a zwłaszcza ceny paliw (wraz z ich tendencją do wzrostów) oraz koszty ubezpieczeń i ewentualnych napraw, na które nie może zabraknąć pieniędzy – przerwa w przejazdach wiąże się bowiem z przestojem finansowym.
|