Jedną z najbardziej popularnych form rozrywki w miastach jest wspinaczka. Jeszcze nie tak dawno temu była ona zarezerwowana tylko i wyłącznie dla osób, które potrafiły zorganizować wyjazd na różnego rodzaju skałki jednak obecnie w wielu miastach można już spotkać się z czymś takim jak ścianka wspinaczkowa. Jest to miejsce chętnie odwiedzane przez wielu ludzi dlatego też pomysł na otwarcie ścianki wspinaczkowej jest bardzo dobrym pomysłem na biznes.
Pomieszczenie
Aby otworzyć ściankę wspinaczkową należy posiadać odpowiednie pomieszczenie, które musi posiadać przede wszystkim odpowiednią wysokość (minimum to 5 m). Ważne jest to, aby ściany tego pomieszczenia posiadały nośność, która pozwoli na przymocowanie do nich już samej ścianki wspinaczkowej i dodatkowo utrzyma ciężar kilku osób, które w tym samym czasie będą przebywały na ściance. Bardzo ważna jest również wentylacja pomieszczenia ponieważ może w nim przebywać dużo ludzi jednocześnie i to na różnych wysokościach. Ci, którzy znajdują się pod sufitem (lub też na nim) nie mogą narzekać na duszne powietrze ponieważ w połączeniu z ich wysiłkiem może się ono okazać dla nich zgubne.
Ścianka
Wykonanie ścianki wspinaczkowej nie jest trudne i można ją z łatwością wykonać samemu. Jednak osoby, które nie mają zaufania do swoich możliwości i boją się wykonać ściankę wytrzymującą duże obciążenia powinny to zlecić specjalistycznej firmie. Najlepiej sprawdzają się ścianki wykonane z mocnych płyt (np. grubsze płyty OSB), do których przymocowane są różnego rodzaju chwyty. Taki
sposób wykonania jest prosty, a ścianka jest mocna i posiada możliwość przemieszczania w dowolny sposób chwytów tworząc trudniejsze i łatwiejsze możliwości wspinaczki. Przed przykręceniem chwytów dobrze jest pomalować płyty tak, aby całość była nie tylko funkcjonalna, ale również estetyczna.
Sprzęt
Po umieszczeniu ścianki wraz z chwytami w odpowiednio przygotowanym pomieszczeniu pozostało jeszcze wyposażenie obiektu w specjalistyczny sprzęt. Muszą to być:
liny statyczne – musi być ich tak wiele jak przygotowanych dróg wspinaczkowych, a ich długość to mniej więcej dwukrotność długości drogi plus 2 – 4 metry,
liny dynamiczne – podobnie jak wyżej,
taśmy do stanowisk,
uprzęże z karabinkami – muszą to być różnego rozmiaru tak, aby każdy kto przyjdzie na ściankę mógł z łatwością dobrać coś do swoich gabarytów,
ekspresy – służące do przymocowania liny do punktów asekuracyjnych – najlepiej rozmieszczone co około 1,5 m.
Jeśli ścianka wspinaczkowa jest już gotowa, a sprzęt kupiony należy zadbać o klientów. Na początku dobrze jest umieszczać reklamy na uczelniach czy w szkołach. Można również porozmawiać z dyrektorami szkół o współpracy czyli zajęciach z WF-u na ściankach za niższą opłatą. Wtedy jest gwarancja wielu klientów w krótkim czasie i w rezultacie duży zarobek. Z czasem takie miejsca staną się popularne i jeśli tylko będą wystarczająco atrakcyjne (różne poziomy trudności – od najłatwiejszych dla dzieci do najtrudniejszych dla alpinistów profesjonalistów) to na pewno na brak klientów nie będą narzekały.
|