Ciągle zmieniające się prawo podatkowe sprawia, że firmy poszukują specjalistów w tej dziedzinie, którzy będą reprezentować ich interesy przed odpowiednimi instytucjami. Pomysł na biznes w postaci własnej firmy doradztwa podatkowego ma szansę bytu tylko przy spełnieniu szeregu warunków, które zostaną omówione poniżej ...
Rejestracja oraz zakres usług
W naszym kraju firma trudniąca się doradztwem podatkowym prowadzona jest w formie spółki cywilnej lub też indywidualnej działalności. Na samym początku naszej przygody powinniśmy w sposób jasny określić zakres oferowanych przez nas usług. Profesjonalne doradztwo podatkowe to między innymi porady dla podatników, reprezentowanie ich interesów przed Urzędem Skarbowym, prowadzenie w imieniu klienta księgi przychodów oraz rozchodów, wydawanie opinii w kwestiach związanych z podatkami, wypełnianie na życzenie klienta deklaracji podatkowych, możliwość konsultowania spraw związanych zakładaniem lub prowadzeniem działalności. Im szerszy będzie wachlarz naszych usług, tym większa szansa na znalezienie bardziej pokaźnego grona klientów.
Prowadzenie firmy
Oczywiście chcąc prowadzić własne doradztwo podatkowe wymogiem koniecznym jest posiadanie pełnego wykształcenia w tej dziedzinie. Musimy również pamiętać, że obecne prawo podatkowe ulega zmianom w sposób bardzo dynamiczny, dlatego wskazane jest być w tych sprawach na bieżąco. Dobry doradca dba również o dokształcanie się - pomocne okażą się z pewnością rozmaite kursy oraz szkolenia, oczywiście wymagające uiszczenia stosownej (często niemałej) opłaty. Ich niewątpliwą zaletą jest jednak uzyskanie przez uczestnika bardzo przydatnej wiedzy praktycznej, ponieważ w zawodzie
doradcy sama teoria jest niewystarczająca.
Wymogi formalne
Osoba funkcjonująca jako doradca prawny posiadająca własną firmę jest zobligowana do wypełnienia szeregu obowiązków oraz wymogów prawnych zawartych w ustawie z dnia 5 lipca 1996 roku o doradztwie podatkowym. Warto zatem zapoznać się z jej treścią.
Marketing
Na początku każdej działalności gospodarczej kluczową rolę odgrywa reklama. Standardem w dzisiejszych czasach jest posiadanie własnej strony internetowej. Oprócz tego wiele firm decyduje się na umieszczenie reklamy w internecie. Spośród znanych form marketingu skorzystać można jeszcze z ogłoszeń prasowych, bannerów reklamowych i plakatów.
Przed rozpoczęciem kampanii warto określić grupę docelową, do której chcemy dotrzeć. Najłatwiej będzie pozyskać osoby do współpracy dopiero co zakładające działalność gospodarczą, które nie posiadają jeszcze umowy z żadną firmą trudniącą się doradztwem podatkowym.
Koszty biznesu
Podstawowa kwestia to wykup lub też wynajem powierzchni na biuro. Koszt wynajmowania jest uzależniony od metrażu, atrakcyjności położenia oraz miasta. Średnio trzeba liczyć się z kwotami rzędu od 1000 zł wzwyż. Kolejnymi wydatkami będą te związane z wyposażaniem naszej firmy - na zakup sprzętu elektronicznego (m.in. komputery, fax, telefon, drukarki), mebli (regały, stoły, krzesła, szafy) i materiałów biurowych trzeba przeznaczyć przynajmniej 10 tysięcy zł. Do tego trzeba doliczyć koszty związane z kupnem materiałów reklamowych, regulowaniem comiesięcznych wydatków na czynsz (a także wynajem w przypadku wynajmowania powierzchni) i media.
|