Nowoczesne technologie coraz częściej wkraczają w nasze życie, co jest związane z sukcesywnym rozwojem poszczególnych sektorów na rynku. Nowatorskie i wprowadzane rozwiązania mają na celu przede wszystkim ułatwić i usprawnić funkcjonowanie w dzisiejszym świecie - począwszy od codziennie wykonywanych czynności. Nie dziwi zatem fakt, że coraz większą popularnością cieszą się innowacyjne aplikacje mobilne. Intensywny rozwój tego sektora sprawia, że może to być dla nas okazja na prowadzenie perspektywicznego i dobrze rokującego na przyszłość biznesu. O potencjale tego rynku niech świadczy fakt, że w ciągu ostatnich 3 lat sklepy AppStore i Android zanotowały wzrost ilości pobranych aplikacji mobilnych na poziomie odpowiednio 850 razy i 200 razy.
Zastosowanie aplikacji mobilnych
Owe aplikacje mobilne instalowane są coraz częściej na takich urządzeniach nasze telefony, iPhone'y, smartfony czy też iPad'y. Owa aplikacja musi być jednak zainstalowana pod odpowiednie platformy programistyczne, z których na czoło wybijają się dwie - system iOS oraz Android. Na naszym rynku prawdziwym hitem może się okazać aplikacja o nazwie fonline. Jej główną cechą jest wykorzystywanie geolokalizacji do znalezienia wybranych usług oraz ofert w pobliżu miejsca wyszukania. Będzie ona dostępna bezpłatnie na iPhone'ach oraz telefonach wyposażonych w oprogramowanie Android.
Statystyki jednoznacznie pokazują wzrost zainteresowania aplikacjami mobilnymi, a sukcesywny wzrost ich popularności z roku na rok świadczy o ich ogromnym wręcz potencjalne. Przede wszystkim używane są one dla celów marketingowych, biznesowych i rozrywkowych.
Udostępniając daną
aplikację na sprzęcie mobilnym możesz czerpać ogromne korzyści reklamowe z tego tytułu. Często stosowaną praktyką jest oferowanie konkretnej aplikacji za darmo, jednak w jej obrębie umieszczana jest jedna z wybranych form reklamy. Daje to ogromne możliwości marketingowe, które dzięki aplikacjom mogą przełożyć się na wymiar bezpośrednio finansowy. Często zatem wielu autorów oprogramowania rezygnuje z opłaty licencyjnej w zamian za umieszczenie bannera reklamowego w obrębie aplikacji.
Ułatwienia w komunikacji to również ogromna zaleta aplikacji mobilnych. Za ich pomocą możemy w sposób łatwy skontaktować się z wybraną osobą, jak i też przekazać oraz zaproponować naszą ofertę klientom. Rozważając kwestię biznesową aplikacje znacząco ułatwiają i usprawniają przepływ informacji z procesów stricte biznesowych (raportowanie pracowników przebywających poza biurem, informacje przekazane przez klientów, mobilne systemy sprzedaży, dostęp do firmowego systemu CRM).
Spośród aplikacji można wyróżnić aplikacje typu offline (instalacja na urządzeniu bez konieczności dostępu do sieci), aplikacje klienckie (interfejsy wymagające dostępu do serwera i internetu) oraz aplikacje WEB (bardzie zaawansowane strony przystosowane do wyświetlania na znacznie mniejszych ekranach).
Konkurencja
Bardzo optymistyczne prognozy dotyczące wzrostu popularności aplikacji mobilnych powodują znaczący przyrost konkurencji. Tendencja rynkowa jest jednak na tyle duża, że z całą pewnością jest to biznes wart przemyślenia.
W badań wynika również, że aplikacje mobilne posiadające reklamy mniej inwazyjne i nie stwarzające problemów w sprawnym wykorzystywaniu programu są zdecydowanie częściej wybierane w późniejszym czasie przez użytkowników.
|