Co powinno być dla nas istotne podczas poszukiwania odpowiedniej lokalizacji? Z pewnością atrakcyjne położenie – jeśli pragniemy, aby lokal na siebie zarabiał również poza weekendami wybierzmy okolice centrum miast – w takiej sytuacji na gości możemy liczyć w każdej chwili. Jeśli nasz dom weselny ma stanowić oazę dla nowożeńców oraz gości weselnych konieczne jest wykorzystanie budynków poza miastem, również oferujących miejsca noclegowe.
Organizacja wesela obecnie to nie lada wyzwanie – młodzi narzekają przede wszystkim na brak wolnych terminów w ciekawszych lokalizacjach. Założenie domu weselnego z pewnością więc okaże się doskonałym sposobem na biznes – o ile tylko wykorzystamy potencjał tego ślubnego „boomu”. Domy weselne dają również możliwość znacznego zmniejszenia kosztów przygotowania wesela – wynika to z faktu, iż poszukując sali musimy również na własną rękę załatwić alkohol, a właściciele sali nakładają na nas swoje „widełki cenowe”. .
Jak powinny kształtować się więc ceny domu weselnego? Obecne ceny za tego rodzaju usługi kształtują się w przedziałach od 100 zł do 160 zł za osobę. Porównując do kosztów klasycznej sali, którą młodzi małżonkowie muszą sami przyozdobić jest to niewątpliwa oszczędność – w restauracjach cena za jednego gościa rozpoczyna się od 180 złotych i jest to raczej „zestaw startowy”, rzadko wybierany przez klientów, gdyż uważany jest za zbyt skromny. W cenie domu weselnego natomiast można liczyć przede wszystkim na dostatek.
Co bardzo istotne - prowadząc dom weselny nie musimy skupiać się tylko i wyłącznie na organizowaniu wesel
oraz ślubów. Oferta jak zostało wspomniane już wcześniej może opierać się również na organizowaniu bankietów, styp, również imprez firmowych.
Rozpoczęcie działalności rozpoczynamy zawsze od wizyty przedstawicieli Sanepidu. Otwierając przedsiębiorstwo tego typu musimy liczyć się z bardzo szczegółowymi kontrolami sanepidu. Będą one dotyczyły takich kwestii jak wytyczne w przypadku kuchni, toalety oraz przechowywanie żywności. Wśród licznych przykładów, na co zwraca się uwagę podczas pierwszej kontroli wymienia się dwa wyjścia na salę bankietową. Co również ważne - toaleta musi być oddzielna dla personelu i gości, konieczne jest również zapewnienie toalety dla osóļ niepełnosprawnych. Dla personelu również powinny znajdować się osobne pomieszczenia – musi to być miejsce odpowiednie do przebrania się, pozostawienia swoich rzeczy oraz możliwości odpoczynku.
Posiadając własny dom weselny musimy przede wszystkim odpowiednio wyposażyć kuchnię - profesjonalna zmywarka i suszarka do naczyń w jednym, czy też w pełni przystosowana lodówka, palniki, liczne półki oraz szafki do przechowywania produktów, chłodnia. Szacuje się, że średni koszt całego wyposażenia to około 100 tysięcy złotych. CO ciekawe, również odnośnie personelu ustalone są konkretne obostrzenia – jedna osoba powinna obsługiwać nie więcej niż 30 gości. W przypadku wesela na 150 osób jest to przynajmniej 5 kelnerów.
Aby ułatwić sobie nieco zadanie tworzenia wymarzonego domu weselnego warto poszukać dotacji unijnych dla młodych przedsiębiorców. Z pewnością posiadając odpowiedni biznesplan możliwe jest uzyskanie interesującej nas dotacji na konkretne cele, np. wyposażenie kuchni czy sali bankietowej.
|
Z tymi dotacjami to tak nie przesadzajmy, nie jest łatwo je dostać. Wiem to po sobie, ale warto się starać.