Ewidencja przychodów i rozchodów jest obowiązkiem każdej działalności gospodarczej. Podstawowym sposobem kontroli tego stanu rzeczy są kasy oraz drukarki fiskalne. Urządzenia te są wręcz obligatoryjne dla wielu rodzajów firm, a ich brak skutkuje surowymi karami pieniężnymi. Obowiązek posiadania kasy lub drukarki fiskalnej nie obejmuje jednak wszystkich – jest on uzależniony od wysokości dochodów firmy oraz od branży, do jakiej dana firma się zalicza. Regulacje prawne pod tym względem zmieniają się niemal z roku na rok, dlatego, prowadząc firmę, warto na bieżąco śledzić te kwestie, by nie mieć problemów z Urzędem Skarbowym. Oczywiście fakt, że jest się zwolnionym z obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kasy fiskalnej, nie oznacza, że z takiego urządzenia nie można korzystać.
Przyjrzyjmy się więc temu, jak obecnie przedstawia się obowiązek korzystania z kas i drukarek fiskalnych. Z posiadania tych urządzeń zwolnione są nowo założone firmy, które wykonują sprzedaż i usługi dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, a także dla rolników indywidualnych wtedy, i tylko wtedy, gdy ich roczny dochód nie przekroczył 20 tysięcy złotych. Gdy ta kwota zostanie przekroczona, wówczas w kolejnym roku działalności koniecznie należy rozpocząć ewidencję sprzedaży poprzez kasy fiskalne lub drukarki fiskalne. Ważne jest jednak to, że ów limit funkcjonuje w sposób proporcjonalny do czasu, w jakim funkcjonuje firma – jeśli została ona założona w połowie roku, wówczas limit wynosi, proporcjonalnie, nie 20 tys. zł, a 10
tys. zł.
Są jednak pewne branże, w których obowiązek posiadania któregoś z tych urządzeń funkcjonuje już od samego początku istnienia działalności gospodarczej. Te zawody są ściśle określone przez polskie prawo, a wymienić tu należy między innymi:
dostawców wyrobów tytoniowych, alkoholowych,
dostawców oprogramowania komputerowego, płyt CD, DVD i innych nośników danych,
firmy świadczące usługi z zakresu regularnego i nieregularnego przewozu osób w komunikacji samochodowej,
osoby świadczące usługi przewozu osób i ładunków taksówkami,
szkoły nauki jazdy,
dostawców części samochodowych i gazu płynnego,
osoby świadczące usługi prawnicze, księgowe, rachunkowe itp.,
osoby związane z działalnością detektywistyczną i ochroniarską,
firmy zajmujące się usługami pogrzebowymi,
osoby pracujące w branży ochrony zdrowia i opieki społecznej.
Sprawdź ofertę firmy Centrum Kasiarzy
Pamiętajmy o tym, że z roku na rok przepisy te ulegają zmianie, dlatego warto nawet bez przymusu prawnego korzystać z kasy lub drukarki fiskalnej, tym bardziej, że można liczyć na spore dofinansowanie w tej kwestii. A czym różni się kasa fiskalna od drukarki fiskalnej? Już odpowiadamy.
Kasy fiskalne – są wykorzystywane głównie w mniejszych punktach. Kasa fiskalna działa niezależnie i ma wbudowaną pamięć, w której znajdują się wpisane kody poszczególnych grup towarów wraz z ich cenami.
Drukarki fiskalne – współpracują z komputerami oraz specjalnymi oprogramowaniami komputerowymi, co umożliwia zaprogramowanie urządzenia na większą ilość towarów. Drukarki świetnie sprawdzają się w dużych sklepach czy też w magazynach.
|