Wydaje się, iż rynek mimo to jest mocno przeciążony hurtowniami mięsa oraz sklepami związanymi z wyrobami garmażeryjnymi. Nic bardziej mylnego - ludzie poszukują przede wszystkim produktów wysokiej jakości, bez względu na cenę. Wraz z rosnącą świadomością tego, co jemy i kładziemy na nasze talerze, wzrasta również zainteresowanie lokalnymi przetwórniami mięsa oraz sklepami mięsnymi, których oferta opiera się przede wszystkim na zdrowych i naturalnych produktach. Słowem - pomimo, iż rynek jest opanowany przez supermarkety to znajdzie się w nim miejsce dla sklepu oferującego dobrej jakości mięso. Założenie własnego sklepu mięsnego może więc wydawać się doskonałym pomysłem na własny biznes. Od czego należy zacząć?
Przede wszystkim myśląc o otworzenie sklepu mięsnego warto zwrócić uwagę na rynek klientów oraz na potencjalną konkurencję. bardzo istotne jest uświadomienie sobie, iż mimo, że rynek zalany jest produktami z hipermarketów, niejednokrotnie jest to mięso niskiej wartości. To właśnie olbrzymia szansa dla osób, pragnących oferować towary wartościowe. Właśnie w tym miejscu pojawia się miejsce dla dobrego sklepu mięsnego. Jak przyciągnąć klientów? Ważny jest pomysł - zaufajmy jednak… tradycji! Oferując mięso przygotowane w tradycyjny sposób z pewnością nie będziemy narzekać na brak klientów. Nawet kiedy zaoferujemy wyższe ceny wiele klientów będzie korzystało właśnie z naszych usług. Skąd taka sytuacja? Konsumenci wolą wydać więcej pieniędzy na produkt sprawdzony, autentyczny i świeży.
otworzenie takiego biznesu nie jest takie łatwe - czeka nas wiele spraw związanych
z biurokracją. Tego typu działalność gwarantuje przede wszystkim częste wizyty "sanepidu". Problemem może okazać się również znalezienie odpowiedniego dostawcy, który okaże się konkurencyjny cenowo, rzetelny oraz sympatyczny. Okazuje się bowiem, iż współpraca oparta na korzyściach to również dobre kontakty z kontrahentami.
Kolejnym istotnym zagadnieniem jest wynajęcie odpowiedniego lokalu, który spełniać będzie wymogi naszego nowego biznesu. W tym wypadku musi być to lokal osiadający zaplecze, dostęp do bieżącej wody oraz miejsce przeznaczone na przebranie się i pozostawienie rzeczy osobistych pracowników. Sklepy mięsne często oferują również liczne produkty poza klasycznym mięsem - warto zwrócić na to uwagę i przemyśleć ten fakt. Jeśli zapragniemy sprzedawać inne produkty konieczna jest odpowiednia zgoda sanepidu oraz zainstalowanie odpowiednich półek, które pozwolą na tworzenie ekspozycji. Jakie mogą być to produkty? Z pewnością warto zainwestować w produkty o długim terminie ważności: kasze, mąki, makarony. Ciekawym produktem okażą się również różnorodne przyprawy do mięs - każdy z nas używa ich w swojej kuchni.
Warto również zadbać o to, aby od momentu otwarcia klienci mieli o nas dobre zdanie - można wymyślić odpowiednią promocję, ciekawe rabaty lub też w promocyjnej cenie oferować mięso rzadko spotykane. Jakie? Na przykład sarninę czy dziczyznę - z pewnością takie rarytasy znajdą swoich chętnych, a informacja o dobrze zaopatrzonym sklepie mięsnym rozniesie się dalej. Sklep może również posiadać odpowiedni szyld, informujący co znajduje się w jego środku.
|