Każdy kto posiada działkę w atrakcyjnym turystycznie miejscu może otworzyć pole namiotowe, na którym będą nocowali przyjezdni amatorzy noclegów pod namiotem. Pozornie wydaje się, że nie jest to dochodowy biznes jednak jeśli miejsce jest właściwe i pole namiotowe jest dobrze wyposażone i przygotowane to może przynieść ono całkiem pokaźne zyski.
Jak wybrać miejsce?
Miejsce na pole namiotowe to najważniejszy element całego przedsięwzięcia, o który trzeba się zatroszczyć. Nie wystarczy, że jest ono w pobliżu wyjątkowo atrakcyjnego turystycznie miejsca lecz musi ono przyciągać wielu młodych ludzi – najlepiej w grupach ponieważ przeważnie takie grupy najczęściej decydują się na nocleg pod namiotami. Dlatego też szczególnymi miejscami są mazurskie miejscowości, a zwłaszcza działki umieszczone tuż nad jeziorem. Nieco mniej atrakcyjne lecz również dobre na tego rodzaju działalność są Kaszuby. Najbardziej cieszą się jednak zainteresowaniem pola namiotowe nad morzem oraz w górach – zwłaszcza w takich pasmach jak Bieszczady, Beskid Niski czy Góry Sowie. Oczywiście lokalizacji jest dużo więcej (na przykład najczęściej uczęszczane trasy spływów kajakowych) lecz każdy najlepiej wie czego oczekują przybywający do jego miejscowości turyści.
Jak przygotować pole namiotowe?
Jeśli jest miejsce na pole namiotowe to należy je odpowiednio przygotować. Miejsce, w którym będą stały namioty musi być:
płaskie – w tym celu cały teren należy odpowiednio wyrównać,
suche – jeśli miejsce przeznaczone na pole namiotowe podsiąka lub w okresie deszczowym robi się grząskie to trzeba zastosować dreny ponieważ woda musi być szybko odprowadzana,
bez kamieni – podczas wyrównywania dobrze jest usunąć wszystkie kamienie z górnej warstwy gleby, w kamienistej ziemi trudno stawia się namioty.
Infrastruktura pola namiotowego
Każde pole namiotowe powinno posiadać odpowiednią