Atrakcyjność upraw sezonowych jest uzależniona od odpowiedniej analizy rynku zbytu. Niektóre warzywa oraz owoce znakomicie sprzedają się praktycznie w każdym rejonie, a największy popyt na nie można zaobserwować na stoiskach handlowych ze świeżymi artykułami spożywczymi. Nie inaczej jest w przypadku szparagów, których uprawa skoncentrowana jest przede wszystkim w zachodniej części Polski.
Szparagi w naszym kraju są uprawianie w myślą przede wszystkim o eksporcie na rynki zagraniczne. W Niemczech za pęczek szparagów otrzymać możemy przynajmniej 3-4 euro, natomiast w Polsce cena oscyluje od 3-4 zł do 7-8 zł na początku okresu ich produkcji.
Uprawa szparagów
Obecnie duże szparagarnie posiadają pola uprawne dochodzące nawet do kilkunastu hektarów. Przykryte pod folią mogą już generować przychody w marcu lub kwietniu. Wiele zależy od panującej aury, gdyż szparagi nie są warzywami odpornymi na niskie temperatury (przygruntowe przymrozki nie są dla nich dobrym katalizatorem). Gdy natomiast na dworze jest parno i burzowo, rosną one znakomicie.
Chcąc dobrze rozpocząć ten biznes należy w pierwszej kolejności rozejrzeć się za dobrej jakości wypustkami. Sporym wzięciem cieszą się odmiany holenderskie, których owoce cechują się znacznie mniejszą goryczką w smaku, co pozytywnie wpływa na ich popyt. Wypustki powinny być sadzone dosyć gęsto (średnio 2 na długość jednego metra rajki), a całość przykryta solidną ilością ziemi. Pola szparagów formowane są w postaci rajek o zróżnicowanej długości w zależności od tego, jakim obszarem dysponujemy. Należy pamiętać, że szparagi są roślinami sadzonymi tylko raz na konkretny okres (z reguły mogą być one uprawiane przez kilkanaście lat).
Oszacowanie przeciętnych zbiorów szparagów jest uzależnione od aury, długości
pola uprawnego, jakości wypustek oraz ziemi uprawnej. Powinno się ją wzbogacać naturalnymi nawozami, aby zapobiec jej wyjałowieniu. Najczęściej szparagi uprawiane są przez okres około dwóch miesięcy (przeważnie maj-czerwiec), jednak duże szparagarnie często wydłużają znacznie ten czas. Ważną uwagą jest to, że warzywa te cechują się na rynku dość niestabilną ceną - w momencie ich pojawiania się na rynku oscyluje ona wokół przynajmniej 6-7 złotych za pęczek, by po paru tygodniach spaść do 2-3 złotych za pęczek.
Zbiory i przechowywanie
Zbierając szparagi powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt w postaci noża do szparagów, rajberki oraz skrzyneczki. Po zbiorze należy zbiory przygotować do sprzedaży - warzywa te trzeba obficie zaopatrzyć w wodę, a następnie wypłukane obcinać równomiernie dobierając odpowiednie rozmiary względem siebie, aby skompletować dany pęczek. Potrzebne będą nam również elastyczne gumki. Podczas przygotowania pęczka musimy bardzo uważać, aby nie uszkodzić żadnego egzemplarza. Po skończeni ich oporządzania należy je zanurzyć w zimnej wodzie i przechowywać w pomieszczeniu o niskiej temperaturze (znakomicie nadają się do tego chłodnie). Szparagi bowiem są warzywami o krótkim terminie przydatności do spożycia, a wysoka temperatura przyspiesza znacząco ich proces gnicia. Wodę, w której zanurzone są szparagi, należy zmieniać najlepiej codziennie lub nawet dwa razy dziennie.
Eksport - większe pieniądze, wyższe wymagania
Przygotowując nasze zbiory na eksport powinniśmy wiedzieć, że zostaną one poddane surowej ocenie dotyczącej ich jakości oraz wyglądu. Takie szparagi muszą cechować się odpowiednią grubością i być pozbawione skazy, co w przypadku tych warzyw jest warunkiem trudnym do spełnienia. Z natury bowiem są one kruche i mało odporne na uszkodzenia mechaniczne.
|