Tydzień pracy w Polsce trwa dłużej niż w wielu innych państwach Unii Europejskiej. Jednak czas ten nie przekłada się na efekty, co stanowi poważny hamulec dla naszej gospodarki. Dlatego przedsiębiorcy powinni zwracać większą uwagę na aktywizację swoich podwładnych.
Liczy się jakość
Wydajność pracy Polaków należy do najniższych w Europie, co bezpośrednio wpływa na naszą sytuację finansową. Spędzając średnio 40,7 godzin tygodniowo na wykonywaniu obowiązków służbowych, otrzymujemy zaledwie 8,8 dolarów PKB na głowę, podczas gdy kraje zachodnie osiągają wyniki kilkakrotnie wyższe. Rekordzistą jest tu Luksemburg z PKB wartym ponad 50 USD per capita. Pościg za lepiej rozwiniętymi gospodarkami nie może wiecznie przebiegać w przekonaniu o niesprawiedliwości dziejowej. Wskaźniki otrzymywane w takich krajach, jak Czechy czy Słowacja pokazują, że dużo zależy od nas samych. – Część przedsiębiorców mylnie utożsamia wysoką wydajność pracy z długim czasem jej wykonywania – zauważa Marek Madej z firmy IMSolutions, projektującej nowoczesne rozwiązania informatyczne dla biznesu – W rzeczywistości miarą efektywności działań jest wypracowanie możliwie dużego dochodu w jak najkrótszym okresie. Postawienie na produktywność może więc przynieść znaczne korzyści finansowe, ograniczając jednocześnie czas pracy.
Wystarczy chcieć?
Wśród przyczyn negatywnych zjawisk wymienia się naszą mentalność, niską motywację, złe przepisy oraz brak inwestycji. Wiele osób stara się przetrwać kolejny dzień, uważnie śledząc upływające godziny. Rozrywki w Internecie, brak ściśle określonych obowiązków i pojawiające się pod koniec dnia znużenie, pogłębiają dodatkowo pasywny
charakter pracy. Problem pojawia się na wszystkich szczeblach kariery i dotyczy także kadry menedżerskiej. Alternatywą dla szkodzącego przedsiębiorcom i pracownikom nieefektywnego systemu pracy jest wprowadzanie przejrzystych procedur i mechanizmów działania. – Nowoczesne rozwiązania informatyczne stosowane przez firmy na całym świecie pozwalają mierzyć czynniki decydujące o wydajności zatrudnionych – mówi Marek Madej z IMS – Dzięki temu możliwe jest skuteczne wprowadzanie rozwiązań przynoszących zyski całej organizacji. Przedsiębiorstwo posiadające sprawny system zarządzania informacją jest w stanie określić zadania dla wszystkich podmiotów, unikając przy tym marnotrawstwa czasu i pieniędzy. Pracownicy poszczególnych szczebli mają przydzielone konkretne obowiązki, których wykonanie przynosi widoczne pozytywne efekty.
Trzeba działać
Chcąc utrzymać konkurencyjność usług lub produktów, przedsiębiorcy muszą nieustannie usprawniać procesy zachodzące wewnątrz ich firm. Konieczność inwestowania, przy zachowaniu troski o komfort pracowników i klientów, wymusza na nich stosowanie procedur, które zapewnią optymalne wykorzystanie dostępnych zasobów. Wydajność pracy jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o powodzeniu biznesu, a tym samym sytuacji wszystkich osób pragnących czerpać z niego korzyści. Dlatego tak istotne jest monitorowanie skuteczności podejmowanych działań i tworzenie alternatywnych rozwiązań. Dobra organizacja pracy nastawiona na efekty, pozwala ograniczać czas i koszty wykonywanych czynności. Wzmocniona mechanizmami motywowania i kontroli, umożliwia pracownikom łączenie skutecznej realizacji powierzonych zadań z niezbędnym wypoczynkiem. Sprawdzone w innych krajach rozwiązania dowodzą, że sprawnie zarządzana firma może przynieść wymierne korzyści wszystkim związanym z nią osobom.
|