Wiele osób zastanawia się nad otwarciem własnej działalności gospodarczej. W obecnej sytuacji na rynku pracy, wydaje się to niektórym dość dobrą opcją, gdyż pozwoli się usamodzielnić, podejmować decyzje na temat prowadzenia firmy. To na pewno dobra opcja dla indywidualistów, którzy nie lubią działać pod dyktando. Jednak często hamuje nas brak pieniędzy na otwarcie własnej działalności gospodarczej. Tak naprawdę może być to dość poważne utrudnienie, gdyż bez pieniędzy nie otworzy się własnej nawet malutkiej firmy. Finanse dla firmy muszą być dość spore – na rozkręcanie biznesu, na zakup urządzeń, maszyn, na wynajęcie lokalu, na zatrudnienie pracowników. Jeśli ma to być mała i jednoosobowa działalność gospodarcza, niewymagająca zatrudniania dodatkowych osób ani zakupu zaawansowanych urządzeń, sprzętów – to i tak rozkręcenie biznesu będzie dość kosztowne. Trzeba mieć gdzie takie biuro otworzyć, trzeba zainwestować choćby w sprzęt komputerowy, w reklamę itd. Dlatego dużą popularnością cieszą się różne formy finansowego wsparcia.
Trzeba mieć świadomość jednak, że skorzystanie z nich niejednokrotnie wiązać się będzie z poważnym zobowiązaniem finansowym. Trzeba będzie też prowadzić firmę przez kilka lat. Nawet, gdy będzie ona generować straty. To forma zobowiązania, którą stosuje się w przypadku dofinansowania z urzędu pracy. Trzeba będzie się potem państwu odwdzięczyć, płacąc składki na ZUS, nawet, jeśli nasza firma nie będzie nam przynosić dochodu. Także coś za coś. Jest to bardzo ważne, by dobrze się więc zastanowić, czy nasz
nowy biznes ma szansę wprowadzenia i czy damy radę przebić się ze sowimi propozycjami do jakiegoś grona klientów. Czy ktokolwiek w ogóle będzie zainteresowany naszą działalnością, czy ktoś będzie zainteresowany korzystaniem z naszych usług czy kupowaniem naszych produktów. Są biznesy, które zawsze się sprawdzają, typu sklep spożywczy czy salon fryzjerski. Jednak kluczowa jest lokalizacja jak i potrzeby lokalnych mieszkańców. Ważne jest też by dokładnie sprawdzić, ile podobnych obiektów znajduje się w okolicy i jak sobie radzą. Zakładanie kolejnego na daj ulicy salonu fryzjerskiego nie zawsze ma sens.
Szczególnie jeśli jest to małe miasteczko i wiele osób jest przyzwyczajonych do korzystania z danego salonu, nie będzie więc chciało zmieniać sowich przyzwyczajeń i nie będzie zainteresowanych naszą nową usługą. Chyba, że to będzie jakiś innowacyjny biznes, taki, który może się przebić wśród mieszkańców danego miasta, ale też taki, który będzie w pewien sposób bezkonkurencyjny. Trzeba więc mieć ten zmysł biznesowy – niestety nie każdy go ma. Niektórzy sobie świetnie poradzą niezależnie od tego, w jakiej branży działają, potrafią też szybko zmienić profil działalności, jeśli dana usługa czy produkt już nie są popularne. Dlatego świat biznesu nie przed każdym stoi otworem. Nie sztuką jest założenie swojej firmy, a jej późniejsze utrzymanie. Trzeba mieć do tego talent i trzeba umieć sobie poradzić w tym skomplikowanym świecie. To wymaga czasu, zaangażowania oraz posiadania niezbędnych środków finansowych.
|