Warto pamiętać, iż produkcja rolna wymaga od nas przede wszystkim ciężkiej pracy, ale i gruntownej wiedzy na temat roślin, które stają się przedmiotem naszej uprawy. To waśnie sprawia, iż nie jest to praca dla każdego - wymaga ona cierpliwości oraz zaangażowania. Wiele zależy także od tego, jak będziemy regularni i zdyscyplinowani. Są to bardzo podstawowe zagadnienia - mimo tego, nie brakuje osób, które nie boją się podjęcia tego wyzwania. Jeśli i Ty się nie boisz, proponujemy Ci uprawę boczniaka - to doskonały sposób na własny biznes oraz na zapoznanie się z ciekawą pracą rolnika i hodowcy.
Co potrzebujemy na start?
Boczniak jest to grzyb jadalny, który może być uprawiany zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na świeżym powietrzy. Boczniaki cenione są przede wszystkim ze względu na swój wyjątkowy smak oraz możliwość przygotowywania go na różnorodne sposoby. Gospodynie domowe wiedzą, iż boczniaki mogą służyć zarówno jako danie główne, jak i dodatek do wszelkich potraw. O czym warto pamiętać, zanim rozpoczniemy uprawę? Przy planowaniu uprawy warto zakupić duże ilości słomy, która będzie służyła do wyściełania podłoża naszej uprawy. Konieczne jest również pozbycie się innych zarodników grzybów - należy słomę sparzyć używając do tego jutowego worka oraz wrzącej wody, po uprzedniej zamianie słomy w miazgę. Podłoże możemy wyłożyć pniakami lub kłodami drzew liściastych. Każda opcja jest dobra - tak przygotowany grunt jest odpowiedni do rozpoczęcia uprawy.
Poprzez okres kilku tygodni
podłoże powinno przerosnąć grzybnią - to właśnie w tym czasie zaczynają pojawiać się strzępki oraz w podłoży wytwarzają się struktury grzyba. To odpowiedni czas na zmniejszanie temperatury otoczenia (do ok. 8-15 stopni) - konieczne jest również zadbani o odpowiednią ilość światła. Jeśli uprawiamy boczniaki w zamkniętym pomieszczeniu kontrolowanie parametrów takich jak temperatura czy wilgotność powietrza nie powinna sprawiać nam żadnych problemów. Konieczne będzie zastosowanie folii, w przypadku, kiedy nasza uprawa znajduje się an zewnątrz. jest ona doskonałym izolatorem dla naszych grzybów i chroni je przed niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi. Folia powinna pozostać na uprawie przez około 8 tygodni.
Co należy wiedzieć o uprawie?
To, co powinien wiedzieć początkujący rolnik to fakt, iż boczniaki są odmianą grzyba, którego plony występują w kilka razy. Na pierwszy rzut możemy liczyć już po kilkunastu dniach od rozpoczęcia uprawy, sam okres oczekiwania na kolejne rzuty jest jednak uzależniony od tego, jak przygotowane warunki wpływają na rozwój grzybów.
Kluczowa inwestycja
Co jest najważniejszymi inwestycjami dla osoby, pragnącej rozpocząć produkcję boczniaków? Z pewnością jest to odpowiednia ziemia oraz dodatki wpływające korzystnie na rozwój samej uprawy. Jakie może być koszt uprawy? Koszty są oczywiście uzależnione od skali całego przedsięwzięcia. Czy koszty są duże? Nie, jednak w przypadku upraw decydującą kwestią jest ochrona naszych plonów - z pewniach straty na uprawie mogą okazać się kosztowne. To, na co należy szczególnie uważać, to pleśnie, które sieją duże spustoszenie w plonach.
|