Zakładanie swojej działalności gospodarczej jeśli chodzi o kwestie formalne nie jest już tak skomplikowane jak jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Jednak samo przygotowanie się do tego procesu może być nie lada problemem. Trzeba mieć pomysł na biznes, ale też trzeba umieć go dobrze umotywować, zareklamować, szczególnie, jeśli chcemy starać się o wsparcie dla firm. Istnieje wiele form pomocy dla początkujących przedsiębiorców, różne są formy dofinansowania początkującego biznesu. Jednak by móc z nich korzystać, trzeba spełniać szereg wymogów. Trzeba będzie też przekonać urzędników – np. z urzędu pracy, że warto nam zaufać i że nasz pomysł na biznes faktycznie dobrze się sprawdzi w praktyce. Dlatego takie ważne jest, by umieć zareklamować swoją działalność, by umieć przedstawić jej pozytywne aspekty. Wtedy zwiększa się szansa na to, że otrzymamy finansowe wsparcie.
Trzeba także mieć świadomość tego, że korzystając np. z dofinansowania na otwarcie swojej działalności gospodarczej, zobowiązujemy się do prowadzenie firmy przez jakiś określony czas, niezależnie od tego, czy biznes wypali, czy też będzie niewypałem. Może się więc okazać, że będziemy do niego dopłacać i to sporo, gdyż nawet preferencyjne składki na ZUS są dość wysokie, szczególnie dla firm, które nie przynoszą samego dochodu, a jedynie generują straty. Dlatego pomysły na biznes muszą być naprawdę dobrze przemyślane. Trzeba wiedzieć, z jaką odpowiedzialnością finansową wiąże się nieprzestrzeganie tych reguł. To jest forma zobowiązania – jeśli nie spełnimy
tych warunków, które są określone w umowie, grozi nam konieczność zwrócenia otrzymanego wsparcia i to z odsetkami. Dlatego trzeba dobrze sobie przemyśleć czy pakowanie się w ryzykowny biznes jest dla nas na pewno najlepszym wyjściem z sytuacji.
Nie jest tak, że nie mamy nic do stracenia, bo może się okazać, że wpędzimy się w wieloletnie kłopoty finansowe. Dzięki rodnemu podejściu biznesowemu można się przed tym uchronić, jednak zbytnie ryzyko w biznesie także nie popłaca. Trzeba więc przyjąć taką postawę pomiędzy – mieć świadomość, że zarówno zbyt ostrożne, jak i zbyt ryzykowne podchodzenie do prowadzenia działalności gospodarczej nie będzie dobrym wyjściem.
Założenie swojej firmy samo w sobie nie jest już tak trudnym zadaniem, gorsze jest późniejsze zadbanie o to, by ona dobrze funkcjonowała. Zanim otworzymy taką firmę też trzeba się sporo natrudzić. Sprawdzić, jaka działalność gospodarcza w naszym przypadku by się sprawdziła, na czym się znamy, jakie ma potrzeby dana lokalna społeczność, jaka jest luka rynkowa, w co warto by się wpisać. Dobrze byłoby też przeprowadzić badania rynkowe – nawet w bardzo podstawowej i uproszczonej formie – pytań, ankiet. Dzięki temu można sprawdzić, czy w ogóle byłoby zainteresowanie korzystaniem z danych usług czy też z produktów, które zamierzamy wprowadzić na rynek. Potem kluczowe jest zareklamowanie swojego biznesu – tutaj obecnie największą rolę odgrywa reklama internetowa. Jednak też musi być to proces przeprowadzany profesjonalnie.
|