Coraz więcej osób dostrzega również możliwość dekorowania mieszkania czy biur przy pomocy nie tylko odpowiednio dobranego oświetlenia, ale i odpowiednich lamp. Sklepy z artykułami oświetleniowymi są oblegane – na szczęście w Polsce nie możemy narzekać na brak dobrych projektantów i produktów pochodzących od najbardziej cenionych firm wnętrzarskich. Może więc otworzenie sklepu z oświetleniem będzie dobrym pomysłem na nasz własny biznes? Co będzie nam potrzebne?
Aby otworzyć sklep z artykułami oświetleniowymi z pewnością powinniśmy posiadać odpowiedni lokal, w którym znajdzie się miejsce na sklep (ekspozycja, kasa), ale również zaplecze dla pracowników, sanitariaty, niewielki magazyn. W sklepie nie powinno zabraknąć odpowiedniej ilości gniazdek elektrycznych oraz instalacji elektrycznej – pamiętajmy, iż klienci przychodząc do sklepu poszukują przede wszystkim odpowiedniego efektu. Sklepy tego rodzaju powinny dbać przede wszystkim o ekspozycję - odpowiednio dopasowana sprawi, iż nasz sklep codziennie będzie przyjmował wielu zainteresowanych klientów. W pomieszczeniach zawleczkowych powinno znajdować się niewielkie biuro oraz pomieszczenie dla personelu – w nich niewielkie szafki na ubrania, stoliczek, krzesła. Takie miejsce jest odpowiednie do tego, aby przekąsić drugie śniadanie czy napić się kawy w przerwie od pracy.
Co z ofertą? Powinna być ona silnie zróżnicowana. Warto posiadać w sklepie oświetleniowym asortyment obejmujący zarówno tańsze modele opraw oświetleniowych, jak również te znacznie droższe. Wśród wielu oferowanych
modeli zaproponujmy eto odpowiednie do mieszkań, pokojów dziecięcych, również do biur, pomieszczeń takich jak restauracje i wiele innych. Warto zaoferować klientom różne warianty lamp, kinkietów, a także żyrandoli. Pamiętajmy również o zróżnicowaniu ze względu na miejsce umieszczenia lampy: lampy sufitowe, kierunkowe, stołowe, podłogowe, nocne, ogrodowe, biurkowe, gabinetowe, dziecięce, kuchenne, łazienkowe. Obecnie projektanci wnętrz oferują zróżnicowane lampy, które z pewnością zadowolą gusta nawet najbardziej wymagających klientów.
Warto również pamiętać o podziale oświetlenia na podstawowe i dodatkowe - zadaniowe oraz dekoracyjne. Każde z tych oświetleń będzie posiadało nieco inną oprawę, wynikającą z funkcjonalności. Podstawowe oświetlenie tworzone jest najczęściej przez lampy lub żyrandole. W przypadku pieszczeń niewielkich, wąskich, bez okien, można zastosować kinkiety naścienne, które jednak dają znacznie mniej światła i których światło rozkładają się nierównomiernie. Oświetlenie dodatkowe, nazywane także punktowym czy miejscowym obejmuje wyłącznie oświetlenie konkretnych fragmentów danego pomieszczenia.
Istotnym elementem każdego sklepu oświetleniowego są oczywiście sprzedawcy – możemy samodzielnie zająć się sprzedażą konkretnych rozwiązań lub też zatrudnić wykwalifikowanych pracowników o odpowiednim doświadczeniu Brda oni odpowiedzialni nie tylko za sprzedaż i zamówienia, ale przede wszystkim za odpowiadanie na pytania klientów i tłumaczenie zasad działania konkretnych modeli lamp. Konieczne jest, aby sprzedawcy w sklepie oświetleniowym powinni odznaczać się wiedzą dotyczącą oświetlenia – rodzajów lamp, żarówek, jak również opraw oświetleniowych.
|