Inwentaryzacja a spis z natury
Spis z natury to jedna z najpowszechniej występujących metod inwentaryzacji środków trwałych. Spis z natury zwany jest potocznie remanentem i przeprowadza się go najczęściej pod koniec każdego roku obrotowego. Praktycznie każdy przedsiębiorca miał do czynienia z tego typu procedurą. Oczywiście nie wszystkie aktywa można inwentaryzować drogą spisu z natur. Np. grunty czy prawa własności inwentaryzuje się innymi metodami.
Wyjątki od inwentaryzacji co roku
To, że inwentaryzacja większości środków trwałych firmy jest przeprowadzona raz na rok, nie znaczy, że od tej reguły nie ma wyjątków. Zgodnie z ustawą raz na cztery lata można przeprowadzić inwentaryzację „środków trwałych oraz maszyn i urządzeń objętych inwestycją rozpoczętą, znajdujących się na terenie strzeżonym”, raz na dwa lata:
„zapasów materiałów, towarów, produktów gotowych i półfabrykatów znajdujących się na terenie strzeżonym i objętych ewidencją ilościowo-wartościową.
Wiele metody inwentaryzacji
Spis z natury to tylko jedna z metod inwentaryzacji środków trwałych. Kilka innych, o których warto wspomnieć to m.in. metoda weryfikacji, stosowana np. wobec gruntów. Weryfikacja to porównanie stanu znajdującego się w księgach rachunkowych z dokumentami wtórnymi, które pomogą ustalić stan faktyczny.
Jak widać, inwentaryzacja może przybrać wiele form, a spis natury to tylko jedna, najbardziej powszechna i najprostsza z nich. W każdym przypadku SMARTMEDIA oferuje rozwiązania, które są korzystne dla każdego przedsiębiorcy pragnącego usprawnić cały proces.
|