Czym są kontenery?
Kontenerami w transporcie nazywamy specjalne metalowe skrzynie, które mają zunifikowane rozmiary i konstrukcje. To powoduje, że można je łatwo na sobie umieszczać, a jednocześnie oszczędzać miejsce. Dodatkowo ujednolicone wymiary powodują, że skrzynie te można łatwiej przenosić dzięki specjalistycznym maszynom.
Kontenery są głównie stosowane do przewozu drobnych towarów, na przykład zapakowanych w worki, skrzynie, kartony, ale również w ich przypadku stosować można europalety. Są wykonane z wytrzymałych materiałów, które chronią wnętrze przed uszkodzeniami, deszczem, nadmiernym zimnem czy słońcem.
Kontenery budowane są zgodnie z przepisami opracowanymi przez komitet techniczny ISO TC 104, który pochodzi z 1968 roku. Standardowo kontenery mają długość 20 stóp, ale spotyka się także takie o długości 30, 40 lub 45 stóp. W środku skrzyń montuje się specjalne punkty zaczepień, aby bezpiecznie rozmieścić ładunek. Kontenery mają maksymalną ładowność 28 ton.
Wyróżnia się także różne typy kontenerów, na przykład:
- kontener uniwersalnego przeznaczenia, który jest przeznaczony do transportowania towarów w opakowaniach z kartonu, na paletach, w skrzyniach czy w workach
- kontener o kontrolowanej temperaturze, na przykład chłodniczy,
izotermiczny ogrzewany
- kontener o zwiększonych wymiarach – szerokości i wysokości
- kontener z otwartymi bokami lub otwartym dachem
- kontener pełniący rolę cysterny
- kontener przeznaczony do przewozu gazów
- kontener posiadający własną wentylację – głównie stosowany jest przy przewozie towarów organicznych
Jak przewozi się kontenery?
Początkowo kontenery przewożone były tylko i wyłącznie za pomocą specjalnie przystosowanych do tego celu jednostek pływających. Początki kontenerowców do lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku, a pierwszy statek tego rodzaju wypłynął w 1956 roku.
Obecnie wyróżnia się następujące sposoby przewozu kontenerów:
- transport morski – specjalnie przystosowanymi do tego celu statkami, głównie kontenerowcami, które są przeznaczone tylko do przewozu kontenerów, czy semikontenerowcami, które mogą przewozić też inne ładunki
- transport śródlądowy – żegluga śródlądowa, w Polsce nieobecna
- transport kolejowy – stosuje się specjalne wagony, które są przystosowane do przewozu kontenerów
- transport samochody – do transportu kontenerów wykorzystuje się samochody ciężarowe z naczepami podkontenerowymi
Więcej na www.trans-tok.com.pl/transport-specjalistyczny