W Polsce działa około trzech milionów małych firm. Samozatrudnienie jest jedną z najatrakcyjniejszych alternatyw wobec pracy na etacie. Jakie szanse i ryzyko wiąże się z prowadzeniem własnego biznesu?
Otrzymasz wsparcie na start
Na założenie własnej działalności gospodarczej można otrzymać dotację unijną, a także wsparcie rządowe i z powiatowych urzędów pracy. Młody przedsiębiorca będzie mógł otrzymać około 20-40 tys. zł bezzwrotnego wsparcia.
Preferencyjne składki do ZUS
Przez pierwsze dwa lata działalności gospodarczej może także odprowadzać preferencyjne składki do ZUS-u, wyrażając jednak zgodę na niższą emeryturę. Jeśli jesteś zdeterminowany, posiadasz kontakty i świetny pomysł na biznes, możesz odnieść spory sukces.
Większa motywacja do pracy
Jeśli jesteś osobą ceniącą niezależność i nie boisz się podejmować ważnych decyzji własny biznes jest dla Ciebie. Jest to idealna opcja dla tych wykazujących się samodyscypliną. Musisz jednak nauczyć się jak najefektywniej organizować swój czas pracy oraz rozwinąć swoje umiejętności marketingowe. Przydadzą się zdolności w zarządzaniu ludźmi. Będziesz panem sytuacji i nikt nie będzie Ci wyznaczał obowiązków, niczego nie krytykował.
Współpraca z najlepszymi
Nie musisz szukać pracowników. Zatrudnisz takich, którzy są najlepsi. To Ty decydujesz z kim chcesz współpracować, a z kim nie. Nie podlegasz kodeksowi pracy, nie musisz pytać nikogo o zgodę, jeśli pragniesz podpisać umowę z kolejnym zleceniodawcą. Dla ludzi na etatach rozwiązanie umowy oznacza bezrobocie.
Zarobki
Działalność gospodarcza to szansa na wyższe dochody. Pracując na swój rachunek nie ogranicza Cię pensja z pracy na etacie. Twoje zarobki zależą od Twojej operatywności. W koszty prowadzenia działalności możesz wrzucić praktycznie każdy wydatek, np. kupno samochodu. Wysokie koszty
wiążą się z niskimi podatkami i tym samym większym zyskom. Na początek warto jednak pogodzić prowadzenie firmy z etatem. W ten sposób zniwelujesz ryzyko, ale podejmiesz próbę zwiększenia swoich dochodów.
Ryzyko rynkowe
Główne minusy własnej działalności gospodarczej wiążą się z pewnym ryzykiem. Konkurencja na rynku jest duża, dlatego musisz wykazać się sporą dozą innowacyjności i jak najniższych kosztów działalności. Musisz bacznie obserwować rynek i trzymać rękę na pulsie. Małe niedopatrzenie może spowodować, że konkurencja Cię wyprzedzi, a Ty stracisz dużo. Na początku warto skorzystać też z usług profesjonalnych księgowych, ponieważ początkujący biznesmeni mogą nie poradzić sobie z nadmiarem formalności. Ważną decyzją jest sposób rozliczania się z urzędem skarbowym.
Problemy z urlopem
Właściciele własnych działalności nie podlegają przepisom kodeksu pracy. Oznacza to, że nie przysługuje im urlop wypoczynkowy. Inaczej sytuacja wygląda, jeśli współpracujesz z jednym pracodawcą. Może on zastrzec liczbę wolnych dni, w których nie będzie świadczył usług, ale nie otrzyma za nie wynagrodzenia. Problem pojawia się w sytuacji choroby. Dla przedsiębiorcy urlop chorobowy wiąże się ze strata, a pracownik na etacie w czasie zwolnienia i tak otrzyma swoją pensję.
Jeśli Twoja praca będzie jednoznaczna z Twoim hobby będziesz się w 100 proc. realizować. Praca ma przynosić Ci przede wszystkim satysfakcję i zadowolenie. Nie oczekuj jednak od razu natychmiastowych zysków. Zwrot poniesionych kosztów zauważalny jest zazwyczaj po upływie kilku lat. Nie zniechęcaj się i rób wszystko, aby odnieść sukces.
Aleksandra Nowak
Artykuł został przygotowany przez serwis dla firm w Money.pl - największego medium ekonomicznego w Polsce |