Wysokość zadośćuczynienia pieniężnego w przypadku uszkodzenia ciała jest trudna do oszacowania. Często jest to problem natury etycznej, gdyż wiążę się nierozerwalnie z wyceną człowieka. Jednak, jak wynika z obserwacji najtrudniej oszacować szkody w przypadku urazu psychicznego.
Uszczerbku na zdrowiu można doświadczyć w przypadku uczestnictwa w wypadku komunikacyjnym, w wyniku błędu medycznego bądź w trakcie wykonywania pracy. O odszkodowaniu tak naprawdę można myśleć w sytuacji różnych wydarzeń losowych. Do odszkodowań kompensacyjnych zalicza się: utratę przychodów, koszty świadczeń bądź zabiegów lekarskich, ból i cierpienie czy uraz psychiczny.
Zespół stresu pourazowego
Często w sprawach o odszkodowanie pomijany jest aspekt psychicznego samopoczucia poszkodowanego. Zapomina się o tym, że w obliczu trwałego kalectwa bądź traumatycznych przeżyć człowiek doświadcza wielu negatywnych emocji. Nierzadko ofiary cierpią na PTSD.
PTSD, czyli zespół stresu pourazowego według Horowitz’a jest „odpowiedzią organizmu na nadmierne stresujące wydarzenia, wywołujące przerażenie, szok emocjonalny (…) jest reakcją niespecyficzną, gdyż stresory różnią się rodzajem i siłą, a ludzie wystawieni na ich działanie mogą być mniej lub bardziej odporni na jej występowanie (…)”. Najprościej mówiąc